Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Zadania realizowane z budżetu państwa w roku 2020

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Rodzaj dotacji budżetowej
lub nazwa programu lub funduszu:
Dotacja celowa na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową na zakup infrastruktury informatycznej
Nazwa zadania: Specjalizowany system obliczeniowy na potrzeby badań nad COVID-19 (Wniosek nr IIL/SP/492805/2020, umowa nr 7145/II/SP/2020)
Wartość dofinansowania: 11 900 000,00 zł
Całkowita wartość zadania: 13 150 000,00 zł
Krótki opis zadania:

Celem inwestycji było zapewnienie polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejszych zasobów obliczeniowych opartych o procesory i akceleratory GPGPU najnowszej generacji wraz z niezbędnym podsystemem składowania danych opartym o bardzo szybkie pamięci flash. Tego typu infrastruktura wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników superkomputerów Cyfronetu, którzy wykorzystują infrastrukturę obliczeniową zarówno do wykonywania standardowych symulacji naukowych (HPC), jak i do aplikowania metod sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) w celu prowadzenia badań z zakresu medycyny, farmakologii i biologii, w szczególności w zakresie koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.

W ramach projektu został zakupiony system obliczeniowy wyposażony w akceleratory nowej generacji, zbudowany z zestawu serwerów obliczeniowych o sumarycznej wydajności ok. 1200 TFLOPS oraz niezbędnego podsystemu dyskowego opartego o dyski flash o pojemności ponad 500 TB.


Inne realizowane projekty, współfinansowane z budżetu państwa, rozpoczęte w roku 2020:

EOSC Enhance, EOSC-Synergy, EPOS SP, PRACE-6IP, PROTEUS-RS