Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Ares

W roku 2021 został uruchomiony w Cyfronecie superkomputer Ares. Jest on zbudowany z serwerów obliczeniowych z procesorami firmy Intel (model Xeon Platinum), podzielonych na trzy grupy:

  • 532 serwery, każdy wyposażony w 192 GB pamięci RAM,
  • 256 serwerów, każdy posiadający 384 GB pamięci RAM,
  • 9 serwerów, każdy posiadający 8 kart NVIDIA Tesla V100.

Sumaryczna, teoretyczna wydajność części CPU to ponad 3,5 PFlops, a części GPU to ponad 500 TFlops. Aresa wspomaga również system dyskowy o pojemności ponad 11 PB. Do przesyłania danych używana jest sieć typu InfiniBand EDR. Superkomputer posiada 37 824 rdzeni obliczeniowych. Został też wyposażony w system chłodzenia cieczą.

Ares uzupełnił zasoby obliczeniowe Cyfronetu o procesory nowszej generacji oraz serwery z większą ilością pamięci. Jego udostępnienie skróciło czas obliczeń zadań naukowych oraz umożliwiło zaadresowanie problemów, które do tej pory nie mogły być uruchamiane w dużej skali ze względu na niewystarczającą ilość pamięci. Dodatkowo, umiejscowienie Aresa w Data Center Podole, czyli w innej, geograficznie oddalonej lokalizacji niż Prometheus gwarantuje zachowanie ciągłości świadczenia usług obliczeniowych w sytuacjach kryzysowych.

Od 2021 r. Ares widnieje na na liście TOP500.

Superkomputer Ares, fot. ACK Cyfronet AGH

Superkomputer Ares