Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH
ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

Konkurs na pracę doktorską - edycja 2021 - wyniki
W dniu 22.11.2021, w trakcie Dnia Otwartego ACK CYFRONET AGH został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym corocznie Dniu Otwartym Cyfronetu.
W dniu 20.10.2021 w godzinach 10.00-14.00 organizowana jest konferencja online prezentująca superkomputer LUMI, a także możliwości jego zastosowania.
Grupa ekspertów tworzących The LUMI User Support Team (LUST) uruchomiła witrynę internetową ze wsparciem dla przyszłych użytkowników LUMI.
W centrum danych CSC w Finlandii zainstalowano pierwsze elementy Superkomputera LUMI, który po pełnym uruchomieniu będzie jednym z najszybszych superkomputerów świata.
ACK Cyfronet AGH ogłasza rozstrzygnięcie Konkursu na pilotażowe granty obliczeniowe dla naukowców z Polski realizowane na superkomputerze LUMI (faza 1: CPU).
Nabór do EOSC Future Support Group
Projekt EOSC Future poszukuje ponad 200 "czempionów nauki", którzy wesprą kształtowanie usług i produktów European Open Science Cloud (EOSC). Zachęcamy badaczy ze wszystkich dziedzin naukowych do składania wniosków do 15 września.
Prometheus i Ares na liście TOP500 - najszybszych superkomputerów świata
28 czerwca 2021 roku, w czasie konferencji ISC High Performance 2021 Digital, ogłoszono najnowszą listę TOP500. Na liście najszybszych superkomputerów świata znalazły się dwa superkomputery z Cyfronetu: Prometheus (po raz trzynasty) i Ares (po raz pierwszy), zajmując odpowiednio 373. i 216. miejsce.
Polscy naukowcy uzyskają dostęp do superkomputera LUMI, budowanego przez konsorcjum 10 państw europejskich.
ACK Cyfronet AGH ogłasza konkurs na przydział czasu dostępowego poprzez realizację pilotażowych grantów obliczeniowych na superkomputerze LUMI, do którego polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem Portalu PLGrid.
Warsztaty Cyfronet & NVIDIA OpenACC Bootcamp
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty "Cyfronet i NVIDIA OpenACC Bootcamp" organizowane przez ACK Cyfronet AGH wraz z firmą NVIDIA w dniach 29-30 kwietnia 2021.
Sat4Envi - kosmiczne technologie, powszechne wykorzystanie
Dzięki udostępnieniu danych satelitarnych z programu Copernicus, projekt Sat4Envi otworzył nowy rozdział dla podejmowania optymalnych decyzji dotyczących planowania przestrzennego i szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia zagrożeń środowiskowych.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2021
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Cyfronetu.
Kolaboracja ALICE rzuca nowe światło na badania własności oddziaływań silnych między hadronami
Opublikowany w Nature artykuł Kolaboracji ALICE opisuje jak precyzyjnie badać własności oddziaływań silnych pomiędzy hadronami. Oddziaływanie silne odpowiada za związanie kwarków walencyjnych budujących hadron, jak również za związanie protonów i neutronów w jądrach atomowych.
W dniu 7.12.2020r. został wykonany upgrade systemu pocztowego kinga.cyf-kr.edu.pl. Ze względów bezpieczeństwa została ograniczona możliwość niestandardowych konfiguracji programu pocztowego. W przypadku problemów z połączeniem do poczty elektronicznej proszę zweryfikować i  poprawić konfigurację programu pocztowego zgodnie z poniższymi parametrami.
Użytkownicy Infrastruktury PLGrid laureatami prestiżowego ERC Consolidator Grant przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych - European Research Council
Profesor Piotr Faliszewski z Katedry Informatyki AGH oraz doktor Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ znaleźli się w gronie 327 naukowców z 23 europejskich krajów, którym przyznano na badania łącznie 655 milionów euro. Obaj naukowcy są użytkownikami Infrastruktury PLGrid.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2020 - wyniki
W dniu 24.11.2020, w trakcie Dnia Otwartego ACK CYFRONET AGH oraz Konferencji KU KDM'20, został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Prometheus na 324. miejscu listy TOP500 - najszybszych superkomputerów świata
16 listopada 2020 roku, w czasie 20 edycji The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage, and Analysis (SC'20), ogłoszono najnowszą listę TOP500. Prometheus Cyfronetu znalazł się na liście najszybszych superkomputerów świata po raz 12., zajmując, 324. miejsce.
Krakowski superkomputer Prometheus pomógł badaczom z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w tropieniu prawoskrętnych neutrin
Międzynarodowy zespół tropiący neutrina „nowej fizyki" skonfrontował dane z eksperymentów dotyczących rejestracji neutrin. Najnowsza analiza ukazuje skalę wyzwań stojących przed poszukiwaczami prawoskrętnych neutrin, ale też niesie i iskierkę nadziei.
Prometheus na 288. miejscu listy TOP500 - najszybszych superkomputerów świata
22 czerwca 2020 roku, w czasie konferencji ISC High Performance 2020 Digital, ogłoszono najnowszą listę TOP500. Prometheus Cyfronetu znalazł się na liście najszybszych superkomputerów świata po raz 11., zajmując wysokie, 288. miejsce.
Superkomputer Prometheus wspomaga naukowców w walce z koronawirusem
Granty obliczeniowe poświęcone badaniom nad koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wywoływaną przez niego chorobą COVID-19 mają pierwszeństwo w kolejce dostępu do zasobów najszybszego superkomputera w Polsce – Prometheusa – i uzyskują najwyższy priorytet w uruchamianiu.
Odszedł Jacek  Niwicki
Szanowni Państwo, W środę (1 kwietnia 2020 roku) rano zmarł w szpitalu Pan Jacek Niwicki.
Konferencja KU KDM'20 została odwołana
Uprzejmie informujemy, iż z powodu trwającego wybuchu epidemii koronawirusa (COVID-19), podjęliśmy trudną decyzję o przesunięciu na późniejszy termin tegorocznej Konferencji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy w Zakopanem planowanej na 4-6 marca 2020.
Prof. Kazimierz Wiatr ponownie Przewodniczącym Konsorcjum PIONIER
Miło nam poinformować, iż profesor Kazimierz Wiatr, Dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH i pracownik naukowy Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, po raz kolejny został wybrany Przewodniczącym Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER.
Cyfronet w przedsięwzięciach zapisanych w Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej
14 stycznia 2020 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki naboru wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Wśród 70 przyjętych infrastruktur znajdują się dwa przedsięwzięcia realizowane przez Konsorcjum PLGrid, w których Cyfronet pełni rolę koordynatora.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2020
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Cyfronetu.
Cyfronet udostępnia nowy system obliczeniowy dla badań z użyciem metod sztucznej inteligencji
W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH uruchomiono najszybszy w Polsce akademicki system obliczeniowy dedykowany dla potrzeb sztucznej inteligencji o mocy ponad 4 Pflops (petaflopsów).
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2019 - wyniki
W dniu 25.11.2019, w trakcie Dnia Otwartego ACK CYFRONET AGH, został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Najszybszy w Polsce - krakowski Prometheus 241. superkomputerem świata
18 listopada 2019 roku, w czasie konferencji Supercomputing'19 w Denver, w Stanach Zjednoczonych, ogłoszono najnowszą listę TOP500 najszybszych superkomputerów świata. Prometheus Cyfronetu znalazł się na liście po raz 10., zajmując wysokie, 241. miejsce.
Cykl szkoleń Intel Days w ACK Cyfronet AGH w listopadzie 2019
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykl szkoleń "Intel Days" organizowanych w ACK Cyfronet AGH wraz z firmą Intel w listopadzie 2019.
Dzień Otwarty 2019
2019-11-08
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH serdecznie zaprasza 25 listopada 2019 na Dzień Otwarty, który jest organizowany corocznie dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski.
Spotkanie na zakończenie projektu EPOS-IP - 28.10.2019
28 października 2019 roku w ACK Cyfronet AGH odbyło się spotkanie celebrujące pomyślne zakończenie europejskiego projektu EPOS-IP.
Superkomputer Cyfronetu na 174 miejscu światowej listy TOP500
17 czerwca 2019 roku, w czasie konferencji ISC High Performance we Frankfurcie ogłoszono najnowszą listę TOP500 najszybszych superkomputerów świata. Prometheus Cyfronetu znalazł się na liście po raz 9., zajmując wysokie, 174 miejsce.
Polska wśród krajów budujących jeden z najszybszych europejskich superkomputerów
Polska jest jednym z ośmiu krajów, które pod przewodnictwem fińskiego centrum obliczeniowego CSC będą wspólnie pracować nad projektem, instalacją i udostępnianiem najwyższej klasy superkomputera na potrzeby badań naukowych.
Cyfronet na konferencji ISC'19
W dniach 17-19 czerwca 2019 serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska ACK Cyfronet AGH w trakcie konferencji ISC'2019 we Frankfurcie, w Niemczech.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2019
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Cyfronetu.
Cyfronet na wiosennych Targach Pracy AGH
28 marca mieliśmy przyjemność zaprezentować oferty pracy i staży w Cyfronecie na wiosennej edycji Targów Pracy AGH.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Cyfronetu.
Za nami KU KDM 2019
2019-03-09
Kolejna, 12 Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy już zakończona.
Wraz z firmą Budsoft zapraszamy wszystkich zainteresowanych na "SIMULIA Optimization Day" - seminarium poświęcone zagadnieniom optymalizacji, które odbędzie się 5 grudnia 2018 w ACK Cyfronet AGH
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Wprowadzenie do obliczeń naukowych na Komputerach Dużej Mocy", które odbędzie się 4 grudnia 2018 roku w ACK Cyfronet AGH.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2018 - wyniki
W dniu 19.11.2018, w trakcie Dnia Otwartego ACK CYFRONET AGH, został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Cyfronet na Targach Pracy AGH
8 listopada 2018 roku wystąpiliśmy na Targach Pracy AGH.
Prometheus wciąż wysoko na liście TOP500
131 miejsce dla superkomputera ACK Cyfronet AGH!
Szkolenie - Artificial Intelligence and HPC solutions with NVIDIA
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Artificial Intelligence and HPC solutions with NVIDIA", które odbędzie się w dniu 15 listopada 2018 roku w ACK Cyfronet AGH.
Dzień Otwarty 2018
2018-11-06
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH serdecznie zaprasza 19 listopada 2018 na Dzień Otwarty, który jest organizowany corocznie dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski.
CGW'18 za nami
2018-10-26
Organizowany po raz 18 CGW Workshop zgromadził informatyków i naukowców zajmujących się tworzeniem, rozwojem i wykorzystaniem technologii gridowych oraz chmurowych. Warsztaty dają możliwość wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych specjalistów reprezentujących różne dziedziny.
Nagroda NCN dla Joanny Sułkowskiej
Dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego laureatką Nagrody Narodowego Centrum Nauki.
CGW Workshop 2018
2018-08-03
W dniach 22-24 października 2018 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbędzie się CGW Workshop'18. Termin zgłaszania streszczeń prezentacji został przesunięty na 30 września 2018.
2018-07-30
Zmarł prof. Marian Noga
Inżynier, informatyk, profesor zwyczajny Akademii Górniczo Hutniczej, główny specjalista Katedry Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Był dyrektorem ACK Cyfronet AGH w latach 1989 - 2004.
Prometheus na liście TOP500
103 miejsce dla superkomputera ACK Cyfronet AGH!
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2018
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Cyfronetu.
Za nami KU KDM 2018
2018-03-14
To juz była 11 Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy i przeminęła...
Szkolenie w ACK Cyfronet AGH w styczniu 2018
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Wykorzystanie Pythona w obliczeniach naukowych" organizowane przez ACK Cyfronet AGH w dniach 15-16 stycznia 2018.
Otwarcie Laboratorium Technik Wizualnych
W dniu 6 grudnia 2017 o godzinie 11:15 w budynku ACK Cyfronet AGH zostało otwarte Laboratorium Technik Wizualnych.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2017 - wyniki
W dniu 27.11.2017, w trakcie Dnia Otwartego ACK CYFRONET AGH, został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Dzień Otwarty 2017
2017-11-15
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH corocznie organizuje Dzień Otwarty dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski. 
Krakowski Prometheus wysoko na liście TOP500
Prometheus po raz kolejny znalazł się w notowaniach 500 najszybszych superkomputerów na świecie, zajmując 77 miejsce.
CGW 2017 za nami...
2017-11-02
Po raz siedemnasty odbyła się w Krakowie konferencja CGW Workshop, gromadząca zarówno wybitnych informatyków jak i naukowców różnych dziedzin, zajmujących się tworzeniem, rozwojem i wykorzystaniem technologii gridowych, chmurowych (ang. cloud computing), jak też wykorzystujących tradycyjne komputery dużej mocy w obliczeniach wielkiej skali.
Małopolska Rada do spraw Społeczeństwa Informacyjnego
W dniu 30 października 2017 roku w ACK Cyfronet AGH odbyło sie posiedzenie Rady. Omawiano na niej sprawy systemu EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami), oraz działania Cyfronetu na rzecz społeczeństwa, w tym środowiska naukowego i akademickiego.
Nagroda NCN dla Adama Rycerza
Nagroda Narodowego Centrum Nauki dla dr hab. Adama Rycerza z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2017-09-06
W dniach 4-5 września 2017 roku w Katedrze Informatyki AGH odbyło się robocze, międzynarodowe spotkanie rozpoczynające wyjątkowy projekt unijny, realizowany przez ACK Cyfronet AGH wraz z pięcioma partnerami. Będzie to jedyny w Małopolsce i jeden z trzech polskich projektów w ramach programu Teaming for Excellence Horyzont 2020.
Odszedł prof. Kazimierz Grotowski
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 lipca 2017 roku zmarł profesor Kazimierz Grotowski, wybitny fizyk, specjalista w zakresie fizyki jądrowej, wieloletni Przewodniczący Rady Programowej, później Rady Użytkowników, Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.
Krakowski Prometheus 71. superkomputerem świata
Prometheus po raz kolejny znalazł się w notowaniach 500 najszybszych superkomputerów na świecie, zajmując 71 miejsce.
ACK beneficjentem konkursu KE
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH wraz z pięcioma partnerami polskimi i zagranicznymi będzie uczestniczyć w projekcie planowania nowego Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Spersonalizowanej Terapii
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2017
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Za nami KU KDM 2017
2017-03-13
To juz była 10. Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy i przeminęła...
Cykl szkoleń w ACK Cyfronet AGH w lutym 2017
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenia organizowane przez ACK Cyfronet AGH w lutym 2017.
Poszukujemy pracowników Działu Technicznego
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH poszukuje kandydatów na stanowiska pracowników Działu Technicznego.
Boże Narodzenie 2016
W tym niezwykłym czasie oczekiwania na Boże Narodzenie życzę
Seminarium
2016-12-16
Wydajna synchronizacja w nieregularnych obliczeniach wielkiej skali
Szkolenie w ACK Cyfronet AGH w grudniu 2016
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Wprowadzenie do obliczeń naukowych na Komputerach Dużej Mocy", które odbędzie się 6 grudnia 2016.
Dzień Otwarty 2016
2016-11-16
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH serdecznie zaprasza 28 listopada 2016 na Dzień Otwarty organizowany corocznie dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania prezentowane są najnowsze kierunki rozwoju architektur komputerowych i sieciowych, nowe technologie oprogramowania oraz działalność naszego Centrum; jego zasoby sprzętowe, oprogramowanie i oferowane usługi.
Prometheus w pierwszej setce
Prometheus po raz czwarty znalazł się w notowaniach 500 najszybszych superkomputerów na świecie, zajmując 59 miejsce.
Cykl szkoleń w ACK Cyfronet AGH w listopadzie 2016
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenia w ACK Cyfronet AGH, które odbędą się w dniach 14-16 listopada 2016.
CGW 2016
2016-10-28
Po raz szesnasty odbyła się w Krakowie konferencja CGW Workshop, gromadząca zarówno wybitnych informatyków jak i naukowców różnych dziedzin, zajmujących się tworzeniem, rozwojem i wykorzystaniem technologii gridowych, chmurowych (ang. cloud computing), jak też wykorzystujących tradycyjne komputery dużej mocy w obliczeniach wielkiej skali.
Konferencja DI4R 2016 [PHOTO]
W dniach 28-30 września 2016 w Krakowie, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej, odbędzie się konferencja Digital Infrastructures for Research (DI4R 2016). Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Prometheus z Cyfronetu AGH po raz trzeci w pierwszej pięćdziesiątce najszybszych superkomputerów!
Polski superkomputer Prometheus po raz trzeci znalazł się na bardzo wysokiej pozycji w notowaniach 500 najszybszych superkomputerów na świecie, zajmując 48 miejsce. Najnowsza edycja listy TOP500 została ogłoszona 20 czerwca 2016 r. na konferencji ISC High Performance 2016 we Frankfurcie, w Niemczech.
Cykl szkoleń dla użytkowników Komputerów Dużej Mocy
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykl szkoleń ułatwiających pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH.
Warsztaty Software Carpentry
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Warsztaty Software Carpentry, które odbędą się w dniach 7-8 maja 2016 w ACK Cyfronet AGH.
Szkolenie - Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w obliczeniach naukowych
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w obliczeniach naukowych", które odbędzie się w dniu 6 maja 2016 w ACK Cyfronet AGH.
I po KUKDM 2016...
2016-03-20
W dniach 17 - 18 marca 2016 w Zakopanem odbyła się Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy. Była to już dziewiąta edycja tej konferencji i – jak zapewniają organizatorzy – nie była ona ostatnia.
Nowa odsłona Prometheusa
Prometheus to obecnie najszybszy polski superkomputer. W najnowszym rankingu TOP500, listy najszybszych superkomputerów na świecie, krakowski superkomputer z mocą 2400 TeraFlops został sklasyfikowany na 39. miejscu.
Nowoczesna nauka dla innowacyjnej gospodarki - transmisja ze spotkania
Zapraszamy na transmisję ze spotkania z Wicepremierem RP, Ministrem Nauki i Szkolnictwa WyższegoJarosławem Gowinem w nowej hali Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Tytuł spotkania: „Nowoczesna nauka dla innowacyjnej gospodarki". Transmisja rozpocznie się w dniu 4 marca br. (piątek) o godz. 9.00.
Warsztaty Software Carpentry
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Warsztaty Software Carpentry, które odbędą się w dniach 18-19 lutego 2016 w ACK Cyfronet AGH.
Efektywne wykorzystanie klastrów obliczeniowych w obliczeniach naukowych
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Efektywne wykorzystanie klastrów obliczeniowych w obliczeniach naukowych", które odbędzie się w dniu 16 lutego 2016 w ACK Cyfronet AGH.
Konkurs na pracę doktorską - edycja 2016
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
Narzędzia ułatwiające przeprowadzanie projektów badawczych
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Narzędzia ułatwiające przeprowadzanie projektów badawczych", które odbędzie się w dniu 30 listopada 2015 w ACK Cyfronet AGH.
Kolejny awans Prometheusa
Po raz pierwszy w historii, polski superkomputer znalazł się na tak wysokiej, 39 pozycji w notowaniach 500 najszybszych superkomputerów na świecie. Po raz drugi, dwa superkomputery z ACK CYFRONET AGH w Krakowie znalazły się jednocześnie na liście TOP500. Najnowsza edycja listy TOP500 została ogłoszona 16 listopada 2015 r. na konferencji Supercomputing'15 w Austin, w Stanach Zjednoczonych.
Dzień Otwarty 2015
2015-11-06
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH serdecznie zaprasza 23 listopada 2015 na Dzień Otwarty organizowany corocznie dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania prezentowane są najnowsze kierunki rozwoju architektur komputerowych i sieciowych, nowe technologie oprogramowania oraz działalność naszego Centrum; jego zasoby sprzętowe, oprogramowanie i oferowane usługi.
CGW Workshop 2015 już za nami
CGW Workshop jest uznaną, międzynarodową konferencją, gromadzącą corocznie ponad 100 uczestników. Do tego grona należą zarówno wybitni informatycy jak i naukowcy różnych dziedzin, zajmujący się tworzeniem, rozwojem i wykorzystaniem technologii gridowych, chmurowych, jak też wykorzystujących tradycyjne komputery dużej mocy w obliczeniach wielkiej skali.
Cykl szkoleń dla użytkowników Komputerów Dużej Mocy
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykl szkoleń ułatwiających pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH
Wykorzystanie Pythona w obliczeniach naukowych
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Wykorzystanie Pythona w obliczeniach naukowych" ułatwiające pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH.
Prometheus i Zeus na liście TOP500
Po raz pierwszy w historii polskiej informatyki dwa superkomputery z jednego ośrodka znalazły się jednocześnie na prestiżowej liście TOP500 - pięciuset najszybszych superkomputerów świata. Prometheus i Zeus z ACK Cyfronet AGH to pozycja 49 i 269, a zatem Prometheus to pierwsza pięćdziesiątka listy TOP500!
Wykorzystanie Pythona w obliczeniach naukowych
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie "Wykorzystanie Pythona w obliczeniach naukowych" ułatwiające pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH.
Cykliczne szkolenia
2015-06-09
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie ułatwiające pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH pod roboczą nazwą Wprowadzenie do programowania równoległego w OpenMP
Uruchomienie superkomputera Prometheus
W dniu 27 kwietnia 2015 roku o godzinie 12:00 przed Halą Maszyn ACK Cyfronet AGH rozpoczęła się oficjalna uroczystość uruchomienia najszybszego w Polsce superkomputera Prometheus.
Szkolenie: Wprowadzenie do programowania równoległego w MPI
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie ułatwiające pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH.
Fotorelacja
2015-03-15
W dniach 11-13 marca 2015 roku w Zakopanem odbyła się Konferencja Uzytkowników Komputerów Dużej Mocy
Szkolenia
2015-03-09
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykl szkoleń ułatwiających pracę z Komputerami Dużej Mocy w  ACK Cyfronet AGH.
Konkurs na grafikę dla Prometheusa rozstrzygnięty
Znamy zwycięzcę konkursu na grafikę dla superkomputera Prometheus. Autorem wybranego projektu jest pan Michał Teliga. Nagrodą ufundowaną przez firmę HP Polska jest suma pięciu tysięcy złotych.
Internauci zagłosowali w konkursie na grafikę dla Prometheusa
W niedzielę, 1 marca, o północy zakończyło się głosowanie internautów w konkursie na grafikę dla superkomputera Prometheus.
Jury oceniło projekty dla Prometheusa
Jury dokonało pierwszej oceny prac w konkursie na najlepszą grafikę dla superkomputera Prometheus. Wybrano cztery projekty, które teraz ocenią internauci.
Instalacja Prometheus'a
W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus. Ten skomplikowany proces zakończy się pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku. Oznacza to, że na początku kwietnia AGH dysponować będzie najpotężniejszym superkomputerem, jaki kiedykolwiek działał w naszym kraju.
Konkurs na grafikę dla Prometheusa
ACK Cyfronet AGH wraz z firmą HP Polska zapraszają do udziału w konkursie na najlepszą grafikę na front obudowy Prometheusa, najszybszego superkomputera w Polsce powstającego na AGH w Krakowie. Na zwycięzcę czeka nagroda.
20 lat minęło
2014-12-12
10 grudnia 1994 roku została uruchomiona KINGA (kinga.cyf-kr.edu.pl), pierwszy serwer pocztowy dla środowiska naukowego w Krakowie. Serwer przechodził wiele metamorfoz i przeistoczeń, aby dziś stać się nowoczesnym komputerem który obsługuje kilka tysięcy kont użytkowników środowiska naukowego.
Konkurs na pracę doktorską 2015
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum będą przyjmowane do 5 czerwca 2015.
Superkomputer Zeus z AGH - najmocniejszym komputerem w Polsce w 2014 r., a Prometheus już szykuje się do pracy ...
Komputer Zeus z ACK CYFRONET AGH w Krakowie ponownie znalazł się na prestiżowej liście TOP500 pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata – tym razem na 211 miejscu – i po raz kolejny (10-ty) z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce.
Dzień Otwarty 2014
2014-11-17
Jak co roku Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet organizuje Dzień Otwarty dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski. W ramach spotkania prezentowane są najnowsze kierunki rozwoju architektur komputerowych i sieciowych, nowe technologie oprogramowania oraz działalność naszego Centrum
Szkolenia
2014-10-29
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykl szkoleń ułatwiających pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH: Warsztaty z podstaw Linuxa, Efektywne wykorzystanie klastra Zeus w obliczeniach naukowych, Wprowadzenie do programowania równoległego w OpenMP
Prometheus będzie najszybszy w Polsce
20 października 2014 roku, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka, Dyrektor ACK Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr oraz szefowie firm Megatel i Action (działających w konsorcjum) uroczyście podpisali umowę na dostawę najpotężniejszego superkomputera w historii Polski – Prometheusa. Będzie on cztery razy mocniejszy niż słynny Zeus - do tej pory najlepszy w Europie Środkowo-Wschodniej.
Najlepsi w Polsce
2014-06-27
Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa, który został stworzony i jest realizowany przez ACK Cyfronet AGH, został sklasyfikowany na I miejscu w Rankingu Przejrzystości Instytucji Publicznych.
Superkomputer ZEUS po raz kolejny najszybszy w Polsce i 176 na świecie
Komputer Zeus z ACK CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata na 176 miejscu i po raz kolejny z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce.
Szkolenie dla użytkowników ACK Cyfronet AGH
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie ułatwiające pracę z Komputerami Dużej Mocy w ACK Cyfronet AGH, które odbędzie się w czerwcu br.: "Efektywne wykorzystanie klastra Zeus w obliczeniach naukowych".
Zagłosuj na projekt
Jeszcze tylko do 29 kwietnia 2014 roku można głosować na nasz projekt: Budowa Centrum Komputerowego AGH, który został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Zachęcamy do głosowania
Serwis www.krakow.pl pierwszy w rankingu!
Z wielką przyjemnością informujemy, że strona internetowa www.krakow.pl, którą ACK Cyfronet AGH przygotowała i administruje, została uznana za najbardziej estetyczny serwis samorządowy w Polsce, a także jeden z najbardziej użytecznych i dostępnych serwisów samorządowych (drugie miejsce).
Fałszywe wiadomości e-mail
W związku z informacjami o otrzymywaniu przez użytkowników poczty elektronicznej w ACK Cyfronet AGH listów z prośbami o weryfikację konta, w których między innymi żądane jest podanie nazwy użytkownika i hasła, informujemy, że ACK Cyfronet AGH nigdy nie wysyłało i nie będzie wysyłać żadnych listów z takimi żądaniami.
Seminarium - Abaqus
Serdecznie zapraszamy na organizowane przez ACK CYFRONET AGH, BUDSOFT i Dassault Systemes seminarium dotyczące głównych produktów SIMULII: Abaqus, Isight, Tosca, fe-safe.
Prof. Kazimierz Wiatr Przewodniczącym Konsorcjum PIONIER
Miło nam poinformować, iż profesor Kazimierz Wiatr, Dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH i pracownik naukowy Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, po raz kolejny został wybrany jednogłośnie Przewodniczącym Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER.
Cykl szkoleń dla użytkowników ACK Cyfronet AGH
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dwa szkolenia, które odbędą się w lutym br.: "Warsztaty z podstaw Linuxa" i "Efektywne wykorzystanie klastra Zeus w obliczeniach naukowych".
ACK wyróżnione w Mobile Trends Awards
Opracowana przez ACK Cyfronet AGH, strona Miasta Krakowa otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie Mobile Trend Awards 2013 w kategorii: Miasta z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną. Wręczenie nagród odbyło się 16 stycznia 2014 roku podczas uroczystej gali w krakowskim hotelu ParkInn.
Świętujemy 40 lat
2013-12-02
40 lecie CYFRONETU - 25 listopada 2013 roku: sesja naukowa, koncert i jubileuszowy tort
Cyfronet świętuje 40-lecie i zaprasza na dzień otwarty
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu 25 listopada zaprasza na dzień otwarty dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski.
Zeus znów na prowadzeniu
Komputer Zeus z ACK CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata na 145 miejscu i po raz kolejny z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce.
Superkomputer z ACK CYFRONET AGH najlepszy w Polsce i 145 na świecie
Na opublikowanej 18 listopada b.r. w Denver prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 145. pozycji na świecie. Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.
Zeus z AGH najmocniejszy w Polsce i 145 na świecie
Na opublikowanej 18 listopada w Denver prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 145. pozycji. Krakowski Zeus jest nadal najmocniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.
Superkomputer Zeus z AGH najmocniejszym komputerem w Polsce
Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH znalazł się na 145. pozycji na opublikowanej w poniedziałek prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie - poinformował rzecznik krakowskiej uczelni Bartosz Dembiński.
Cykl szkoleń dla użytkowników ACK Cyfronet AGH
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dwa szkolenia, które odbędą się w październiku br.: "Warsztaty z podstaw Linuxa" i "Efektywne wykorzystanie klastra Zeus w obliczeniach naukowych".
Konkurs na pracę doktorską 2014
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum będą przyjmowane tylko do 6 czerwca 2014!
Popularyzator Nauki 2013
Zapraszamy do udziału w tym najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie dla popularyzatorów nauki. Od 1 września do 31 października można zgłaszać kandydatury w tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Szkolenie Accelrys
2013-09-04
Zapraszamy na webinaria organizowane od 10 września 2013 roku przez firmę Accelrys dla użytkowników tego oprogramowania w Polsce (po trzy webinaria z Discovery Studio i Materials Studio).
Noc Naukowców
2013-08-26
Już po raz siódmy zapraszamy wszystkich pasjonatów nauki – tych obecnych oraz przyszłych, na Małopolską Noc Naukowców. Tylko 27 września 2013 roku w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach, a także na żywo w internecie jedyna w roku Noc, której głównymi bohaterami są naukowcy!
Szkolenie - Programowanie kart graficznych prostsze niż myślisz
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie dotyczące programowania kart graficznych. Szkolenie odbędzie się w dniach 19-20 września 2013 w siedzibie ACK Cyfronet AGH.
Zeus po raz kolejny w czołówce!
Komputer Zeus z ACK CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz siódmy z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce.
Cykl szkoleń dla użytkowników ACK Cyfronet AGH
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na trzy szkolenia, które odbędą się w czerwcu br.: "Usługi ułatwiające obliczenia naukowe dostępne w ACK Cyfronet AGH", "Warsztaty z podstaw Linuxa" i "Efektywne wykorzystanie klastra Zeus w obliczeniach naukowych".
Kamień Węgielny pod Nową Halę i poświęcenie Zeusa
Podpisaniem aktu erekcyjnego i poświęceniem przez JE Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza Kamienia Węgielnego rozpoczęła się w dniu 29 maja 2013 roku uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod nową Halę Maszyn
Nowa hala maszyn AGH: Wmurowano kamień węgielny
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wmurowano w środę kamień węgielny pod nową halę maszyn
40 lat Cyfronetu AGH
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, czyli jedno z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Poświęcenie głównego budynku Centrum po zakończonej modernizacji oraz wmurowanie kamienia węgielnego nowej hali komputerowej były głównymi punktami uroczystości jubileuszowych. W spotkaniu wziął udział Stanisław Sorys z zarządu województwa.
Wmurowano kamień węgielny pod nową halę centrum komputerowego AGH
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wmurowano w środę kamień węgielny pod nową halę maszyn, która będzie częścią Akademickiego Centrum Komputerowego (ACK) Cyfronet. Koszt inwestycji to 12,2 mln zł, z czego 8,3 mln zł to unijne dofinansowanie.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali maszyn ACK CYFRONET AGH
29 maja br. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod halę komputerową, która będzie uzupełnieniem siedziby Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.
Uniwersytet Otwarty AGH
Historia narodzin współczesnych komputerów, od zamierzchłych czasów do dnia dzisiejszego
Studencki Nobel
2013-04-09
Poszukiwanie najlepszego studenta w Polsce trwa...
Konkurs na pracę doktorską 2013
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum.
AGH w czołówce
2013-03-25
W najnowszym rankingu szkół wyższych opublikowanym przez tygodnik „Wprost" Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła III miejsce wśród 50 uczelni wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.
Porozmawiaj z Prezydentem Krakowa
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza do udziału w czacie 22 marca 2013 roku o godzinie 17:00
Zadaj pytanie Rektorowi
Niezależne Zrzeszenie Studentów AGH i ACK Cyfronet AGH zapraszają na czat z Panem Prorektorem do spraw Kształcenia, prof. dr hab. inż. Andrzejem Tytko
Szkolenie
2013-03-13
Efektywne wykorzystanie klastra Zeus w obliczeniach naukowych
Spotkanie zespolu DICE
Kolejne środowe, spotkanie zespolu DICE pod przewodnictwem dr Mariana Bubaka
Zadaj pytanie Rektorowi
Niezależne Zrzeszenie Studentów AGH i ACK Cyfronet AGH zapraszają na czat z Panią Prorektor do spraw Studenckich, prof. dr hab. Anną Siwik
Cyfronet na CeBit
2013-03-03
W dniach 5 - 9 marca 2013 roku ACK Cyfronet AGH był obecny na Międzynarodowych Targach CeBit 2013 w Hanoverze.
Konferencja Użytkowników KDM
W dniach 28 lutego 2013 - 1 marca 2013 odbywała się w Zakopanem Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy – KU KDM'13.
Gdzie inwestować dowiesz się w Magicznym Krakowie
Oficjalna strona Krakowa okazała się najlepszym serwisem internetowym w Małopolsce. W raporcie Klimat inwestycyjny w województwie małopolskim
CeBIT dla miast
2013-02-25
Na targach CeBIT 2013 tradycyjnie prezentowane będą trendy i rozwiązania skierowane do sektora publicznego. Wśród nich znajdzie się smart cities, czyli koncepcja tak zwanych Inteligentnych miast.
MyKRK wyróżniona w Mobile Trend Awards 2013
Opracowana przez ACK Cyfronet AGH aplikacja mobilna MyKRK otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie Mobile Trend Awards 2013 w kategorii: Miasta z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną. Wręczenie nagród odbyło się 21 lutego 2013 roku podczas uroczystej gali w krakowskim hotelu ParkInn.
Antoni Tajduś przewodniczącym CKSiT
15 lutego 2013 roku wybrano kandytaurę prof. Antoniego Tajdusia na przewodniczącym Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów
Migracja obliczeń na klaster Zeus
18 lutego 2013 roku odbyło sie szkolenie dla uzytkowników oprogramowania Ansys pod nazwą Migracja obliczeń na klaster Zeus
Więcej miejsca dla Zeusa
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH rozpoczęło budowę Hali Maszyn. Będzie ona stanowić uzupełnienie istniejącego budynku tej jednostki - jednego z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce.
Nominowani do nagrody MTA 2012
Aplikacja myKRK, która jest realizowana przez ACK Cyfronet AGH na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa została nominowana do nagrody Mobile Trends Awards 2012 w kategprii Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną
Zwycięzcy w przetargu na 1800 MHz
Pięć bloków 5 MHz w paśmie 1800 MHz dostali P4, PTC, Centertel, Polkomtel. Sferia i Emitel nie zostały wziete pod uwagę ze względów formalnych.
Środowisko Altair HyperWorks do symulacji MES
12 marca 2013 zapraszamy na seminarium i warsztaty: Środowisko Altair HyperWorks do symulacji MES
Szkolenie z podstaw Linuxa
ACK Cyfronet AGH organizuje kurs podstaw Linuxa. Warunkiem wziecia udzialu w szkoleniu jest posiadanie konta na jednym z komputerow obliczeniowych Cyfronetu.
Top 500 Innovators – przedłużenie rekrutacji
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedłużyło nabór do trzeciej edycji programu stażowo-szkoleniowego Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization. Kandydaci mogą nadsyłać aplikacje do 15 lutego br.
Migracja poczty na serwerze kinga
Informujemy, że w dniu 9 lutego 2013 roku (sobota) od godziny 8:00 do 22:00, w związku z przeprowadzaną w tym dniu instalacją i konfiguracją nowego serwera usługi poczty elektronicznej, nie będzie dostępu do poczty elektronicznej
H.265 - nowy standard kodowania wideo zaakceptowany przez ITU
Międzynarodowa Organizacja Telekomunikacyjna ITU (International Telecommunication Union) zaakceptowała nowy standard kodowania obrazów wideo (H.265), który zastąpi starszy standard H.264.
Spotkanie zespolu DICE
30 stycznia 2013 roku odbyło się kolejne środowe, pośniadaniowe spotkanie zespolu DICE pod przewodnictwem dr Mariana Bubaka. Na spotkaniu omawiano aspekty współpracy między innymi ośrodkami europejskimi.
Ruszyła budowa hali maszyn
Od dawna zapowiadana inwestycja w ACK Cyfronet AGH właśnie ruszyła. 28 stycznia 2013 roku na plac budowy właśnie zwożony jest sprzęt i trwają pierwsze prace budowlane. i roboty ziemne
Szkolenie: Migracja obliczeń Baribal - Zeus
Zapraszamy na szkolenie dotyczące migracji obliczeń z komputera Baribal na klaster Zeus. Szkolenie odbędzie się 31 stycznia 2013 w siedzibie ACK Cyfronet AGH.
Boomerang z ekspertami KPK PB UE
24 stycznia 2013 roku odbędzie się kolejne z cyklu interaktywnych spotkań – Boomerang – „Co nowego na Horyzoncie 2020 dla współpracy nauka – przemysł?”.
Profesorowie z AGH nominowani do tytułu Krakowianin 2012
Trwa głosowanie w plebiscycie Krakowianin 2012 ogłoszonym przez Dziennik Polski
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH powstało 40 lat temu. Podwaliny Centrum dało Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Formalnie Centrum zostało powołane 23 marca 1973 roku przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki pod nazwą Środowiskowe Centrum Obliczeniowe CYFRONET-KRAKÓW.
Posiedzenie Rady Uzytkowników  MSK i KDMO
W dniu 15 stycznia 2013 odbyło się posiedzenie Krakowskiej Rady Uzytkowników MSK i KDMO. Jako, że było to pierwsze posiedzenie w kadencji 2013 - 2017, wybrano na niej Przewodniczącego i jego Zastępce. Przewodniczącym Rady został prof. dr hab. Marek Jarnicki, a jego Zastępcą prof. dr hab. Marek Jeżabek.
NCN bez tajemnic
2013-01-13
Spotkanie z prof. A. Jajszczykiem, Dyrektorem Narodowego Centrum Nauki
Opłatek ACK 2012
2012-12-17
17 grudnia 2012 roku odbyło się spotkanie opłatkowo noworoczne pracowników ACK Cyfronet AGH z Dyrekcją i Rektorem AGH. Podczas spotkania wręczono nagrody za długoletnią pracę w naszym ośrodku. Po krótkiej uroczystości przyszedł czas na życzenia bożonarodzeniowe i rozmowy przy zastawionym słodkościami stole. Wesołych Świąt!
Czat z Prezydentem Miasta Krakowa
W dniu 11 grudnia 2012 w ACK Cyfronet AGH odbył się czat z Prezydentem Miasta Krakowa, prof. Jackiem Majchrowskim. Prezydent odpowiadał na pytania internautów przez godzinę. Pytania dotyczyły głównie spraw związanych z miastem, ale  także osoby Prezydenta Miasta.
Czat z Prezydentem Miasta Krakowa
W dniu 20 listopada 2012 w ACK Cyfronet AGH odbył się czat z Zastępcą Prezydentem Miasta Krakowa, pabią Elżbietą Koterbą. Pani Prezydent odpowiadała na pytania internautów przez godzinę. Pytania dotyczyły głównie spraw związanych z Inwestycjami i rozwojem miasta.
Już tradycyjnie komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się - tym razem na 106. miejscu - na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz szósty z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 została ogłoszona 12 listopada w Salt Lake City podczas corocznej konferencji Supercomputing Conference 2012.
Dzień Otwarty ACK Cyfronet AGH
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica ma zaszczyt zaprosić na Dzień Otwarty ACK Cyfronet w dniu 12 listopada 2012 w auli AGH, pawilon A0, Aleja Mickiewicza 30 w Krakowie.
Amerykański superkomputer Sequoia firmy IBM najszybszy na œwiecie - wynika z czerwcowego zestawienia TOP 500. Dotychczasowy lider - japoński K firmy Fujitsu - spadł na miejsce drugie. Najszybszy polski superkomputer to Zeus z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W aktualnym zestawieniu uplasował się na 89 pozycji.
W prestiżowym zestawieniu TOP 500 - najpotężniejszych komputerów świata - po raz piąty znalazł się Zeus: superkomputer z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej. W czerwcowym zestawieniu nasz superkomputer znalazł się na 89 miejscu.
Komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie ponownie zajął wysokie 89 miejsce na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz piąty z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 została ogłoszona 18 czerwca w Hamburgu podczas corocznej konferencji International Supercomputing Conference 2012.
Zapraszamy do korzystania z aplikacji mobilnej My KRK na telefony z systemem Android. Aplikacja powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta Krakowa i ACK Cyfronet AGH. Można ją już pobierać ze strony www.krakow.pl. W ciągu najbliższych kilku dni aplikacja będzie dostępna w serwisie Google Play. My KRK to oprogramowanie offline. Po zainstalowaniu nie łączy się samoczynnie z Internetem, jednak można w każdej chwili samodzielnie ją zaktualizować. My KRK podzielone jest na 7 działów:
2012-04-24
Informujemy, że z powodu konieczności przeprowadzenia prac serwisowych na serwerach sieciowych, w dniu 25.04.2012 od godz. 16:00 do godz. 24:00 zostanie wyłączony dostęp do następujących usług:
Najpotężniejszy komputer w Polsce, mikroskop elektronowy o imponujących możliwościach, laboratoria wyposażone w urządzenia, kojarzące się z filmami typu: "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas" - tym wszystkim może się pochwalić krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. A kolejne inwestycje w drodze...
Dotychczasowy prorektor ds. ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej został właśnie wybrany do pełnienia najwyższej funkcji na uczelni.
Według raportów organizacji Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC) www.spec.org, pracujący w ACK Cyfronet AGH, system obliczeniowy typu SMP, oferuje moc obliczeniowa porównywalną z najwydajniejszymi systemami komputerowymi tego typu na świecie
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum, obronioną w okresie 1 czerwca 2011 do 31 maja 2012
Miło nam poinformować, iż Prof. Kazimierz Wiatr, Dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH i pracownik naukowy Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, po raz kolejny został wybrany jednogłośnie Przewodniczącym Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER.
Zapraszamy na transmisjęz obrad panelu społecznego ACTA – wolności i prawa w Internecie w godzinach od 11:00 do 15:00
Kraków pokonał inne polskie miasta w rywalizacji o najlepszą mobilną wersję swej strony internetowej (czyli taką, którą łatwo przeglądać w komórce czy na tablecie). Jury konkursu Mobile Trend Award przyznało nam I nagrodę.
27 stycznia 2012 roku podczas gali rozdania nagród Mobile Trend Awards, oficjalna miejska strona Krakowa - Magiczny Kraków otrzymała I nagrodę w kategorii Miasto z najlepszą stroną mobilną, za stronę mobi.krakow.pl. Nagrodę przyznali eksperci ze świata IT, oraz mobilnych technologii.
Praca Cyfronetu przypomina działalność bohatera wiersza "Sum" Jana Brzechwy. Sum wąsaty, znakomity matematyk, doskonale liczył. Każdy mógł mu zlecić skomplikowane rachunki. Komputery ACK "Cyfronet" też pełnią rolę matematycznych pomocników. Wychodzi im nie tylko sumowanie.
Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
W dniu 21 listopada 2011 odbył się Dzień otwarty ACK Cyfronet AGH.
Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500. Liderem jest wciąż japoński superkomputer "K". Zestawienie głoszono w Seattle (USA) podczas konferencji Supercomputing 11.
W Polsce jest najszybszy, na świecie zajmuje 88. miejsce. Zeus pracuje w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Krakowski superkomputer Zeus ponownie znalazł się na liście 500 najszybszych komputerów świata. Które miejsce obecnie zajmuje?
2011-11-18
Komputer Zeus po raz czwarty z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ma zaszczyt zaprosić na Dzień Otwarty, który odbędzie się w poniedziałek, 21 listopada 2011 roku, w Auli AGH, budynek A0, przy Al. Mickiewicza 30 w Krakowie.
Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął japoński superkomputer K [na zdjęciu].
Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer CYFRONETU krakowskiej AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie. Oznacza to, że jest on nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju, sklasyfikowanym w pierwszej setce listy.
Japończycy powrócili na pierwsze miejsce w rankingu najmocniejszych komputerów świata, pozostawiając konkurentów daleko w tyle.
Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął japoński superkomputer K.
Komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie ponownie zajął wysokie 80. miejsce na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz trzeci z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 (http://www.top500.org) została ogłoszona 20 czerwca w Hamburgu podczas corocznej konferencji International Supercomputing Conference.
Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer CYFRONETU AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej znajduje się superkomputer Zeus, który zajmuje 80 miejsce na liście najlepszych superkomputerów świata.
Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer CYFRONETU AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie.
W dniach 11 - 14 maja 2011 r. odbędzie się XI Festiwal Nauki w Krakowie. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu "Materia - Człowiek - Kultura" nawiązuje do dwojga znamienitych noblistów - Marii Skłodowskiej - Curie oraz Czesława Miłosza.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum, obronioną w okresie 1 czerwca 2010 - 31 maja 2011
Informujemy, że w dniu 26 listopada 2010 roku (piątek) od godziny 14:00 do 18:00 nie będą dostępne serwery kinga.cyf-kr.edu.pl,info.cyf-kr.edu.pl, vtls.cyf-kr.edu.pl, z powodu konieczności pilnego przeniesienia szafy z serwerami do innej hali komputerowej
Komputer Zeus w ACK CYFRONET AGH ponownie pojawił się na listopadowej edycji prestiżowej listy TOP500 najpotężniejszych komputerów świata. W porównaniu z listą czerwcową TOP500, Zeus znacznie "awansował" przesuwając się w górę z 161 miejsca na 84 i plasując w ten sposób Cyfronet i Polskę w pierwszej setce tej prestiżowej, światowej listy rankingu komputerowego.
ACK Cyfronet AGH ma zaszczyt zaprosić 25 października 2010 na Dzień Otwarty. Spotkanie odbędzie się w Auli AGH, budynku głównego (A0) przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu telefonicznie: +4812 6333426 lub e-mailem: cyfronet@cyfronet.pl
Na opublikowanej właśnie prestiżowej liście TOP 500 najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - klaster Zeus w ACK CYFRONET AGH znalazł się na wysokim, 161 miejscu na świecie.
Informujemy, że w dniu 20 marca 2010 roku został uruchomiony nowy serwer kinga.cyf-kr.edu.pl.
Podczas Posiedzenia Rady Europejskiej Inicjatywy Gridowej EGI w Amsterdamie, zostało wybranych 6 członków Executive Board (EB) EGI - wśród nich znalazł się profesor Michał Turała z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, reprezentant PL-Grid w Radzie EGI. Członkowie EB będą osobami wytyczającymi kierunki rozwoju i koordynującymi działania EGI. Ważnym obszarem EB będzie także opracowywanie nowych projektów EGI przeznaczonych do finansowania przez UE.
Informujemy, że w dniu 20 marca 2010 roku (sobota) od godziny 9:00 do 22:00 nie będzie dostępny serwer kinga.cyfronet.pl, w związku z przeprowadzaną w tym dniu instalacją i konfiguracją nowego serwera usługi poczty elektronicznej.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Centrum, obronioną w okresie 1 czerwca 2009 - 31 maja 2010
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Antoni Tajduś został nagrodzony tytułem "Małopolanina Roku 2009". Obok Rektora AGH tytuły otrzymali także Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica ma zaszczyt zaprosić na spotkanie w dniu 16 listopada 2009 roku w auli AGH budynek A0 przy Al. Mickiewicza 30 w Krakowie.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica ma zaszczyt zaprosić na spotkanie w dniu 16 listopada 2009 roku w auli AGH budynek A0 przy Al. Mickiewicza 30 w Krakowie.
Tarnów jest już w szerokopasmowej sieci "Pionier"
2009-06-12
W dniu 12 czerwca 2009 roku, w godzinach od 18:00 do 1:00, ACK Cyfronet transmituje na żywo relację z Nocy Teatrów w Krakowie, przygotowywaną przez Urząd Miasta Krakowa i Telewizję Polską, Oddział Kraków.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe ACK CYFRONET AGH.
Czat z władzami AGH
11 marca 2009 w ACK Cyfronet AGH odbył się czat z Kierownictwem Studium Wychowania Fizycznego AGH
Czat z władzami AGH
28 stycznia 2009 w ACK Cyfronet AGH odbył się czat z Przewodniczącym Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Dariuszem Pasternakiem
2009-01-23
Na stoisku Cyfronetu, pracownicy Centrum objaśniali co to jest projekt EGEE, jakie są jego cele i zadania, co to jest grid komputerowy i sposób jego funkcjonowania oraz jaką rolę w projekcie odgrywa ACK CYFRONET AGH.
Eksperymenty LHC, ATLAS, CMS i LHCb poszukują bardzo rzadkich zjawisk, co zmusza do wyselekcjonowania ich z milionów zderzeń
Czat z władzami AGH - 17 grudnia 2008
Zapis czata z Prorektorem AGH ds. Nauki prof. dr hab. inż. Tomaszem Szmucem odbytego 17 grudnia 2008
Czat z władzami AGH - 3 grudnia 2008
Zapis czata z Prorektorem AGH ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Zbigniewem Kąkolem
Czat z władzami AGH - 28 października 2008
Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem
27 października 2008 w auli AGH, budynek A0 przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo - Hutniczej organizuje Dzień Otwarty Cyfronetu
Rozmowa z prof. Kazimierzem Wiatrem, dyrektorem ACK Cyfronet AGH
W związku z problemami technicznymi zostały zmienione numery faxów dostepnych w ACK CYFRONET AGH. W tej chwili aktualne są dwa numery faxów 012 6341084 oraz 012 6338054. Numer 012 3987740 jest nieczynny i prosimy o wysyłanie faxów na dwa pierwsze numery faxów.
P.T. Użytkownicy komputerów ACK CYFRONET AGH,
2008-09-06
W niedzielę 24 sierpnia 2008, Telewizja Polska przy współpracy z kilkoma ośrodkami akademickimi w Polsce zakończyła obsługę internetowej transmisji z przebiegu Olimpiady w Pekinie. Relację realizowano przy użyciu dedykowanej platformy telewizji interaktywnej bazującej na szybkich światłowodowych połączeniach sieci Pionier.
W maju 2008 roku została uruchomiona testowa wersja Krakowskiej Telewizji Internetowej pod nazwą Filmowe Życie Miasta. Moduł informacyjny serwisu Magiczny Kraków - Filmowe Życie Miasta (www.krakow.pl/mktv) prezentujący filmy z życia miasta w formacie 16:9 w serwisie www.krakow.pl z możliwością odtwarzania plików video w trybie strumieniowym.
Czat z władzami AGH - 14 maja 2008
Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem
Czat z władzami AGH - 23 kwietnia 2008
Zapis czata z Prorektorem AGH - prof. Kazimierzem Jeleniem
2008-03-10
Kilka kliknięć w klawiaturę telefonu komórkowego wystarczy, aby uzyskać najświeższe informacje miejskie, aktualne komunikaty drogowe, prognozę pogody czy kalendarium imprez z Magicznego Krakowa. 17 stycznia 2008 Urząd Miasta Krakowa uruchomił nowy serwis informacyjny mobi.krakow.pl.
Czat z władzami AGH - 16 stycznia 2008
Zapis czata z Prorektorem AGH - dr Antonim Cieślą
Od 28 grudnia 2007 roku Miejska Prezentacja Internetowa Magiczny Kraków wzbogaciła się o wersję w języku chińskim.
Czat z władzami AGH - 12 grudnia 2007
Zapis czata z Dominikiem Kondkiem, przewodniczącym URS.
Czat z władzami AGH - 28 listopada 2007
Zapis czata z mgr Elżbietą Krawczyk, psycholog i psychoterapeuta Kliniki Toksykologi CM UJ 
Czat z władzami AGH - 7 listopada 2007
Zapis czata z mgr Anicą Knerą, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości 
Czat z władzami AGH - 24 października 2007
Zapis czata z Kanclerzem AGH mgr Henrykiem Zioło
Czat z władzami AGH - 11 października 2007
Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem
Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa zwraca się do Społeczności Akademickiej, a zwłaszcza do studentów z apelem o udział w wyborach. Polska nie stanie się sama - bez naszego udziału - silnym, nowoczesnym i demokratycznym krajem. Skorzystajcie z przysługującego wam przywileju i zarazem obowiązku wolnych obywateli wolnego kraju, żeby zapewnić sobie przyszłość zgodnie z oczekiwaniami.
Portal „Magiczny Kraków” (www.krakow.pl) realizowany przez Urząd Miasta Krakowa i Akademickie Centrum Komputerowe „Cyfronet” AGH został nominowany do nagrody World Summit Award www.wsis-award.org jako najlepszy serwis z Polski w kategorii e-Goverment.
Odkrywanie właściwości sieci neuronowych przy użyciu programów w języku C#,Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności,ISBN 978-83-60183-53-4, Kraków, 2007Autorzy: Tadeusiewicz R., Gąciarz T., Borowik B., Leper B.
Odkrywanie właściwości sieci neuronowych przy użyciu programów w języku C#,Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności,ISBN 978-83-60183-53-4, Kraków, 2007Autorzy: Tadeusiewicz R., Gąciarz T., Borowik B., Leper B.
Institute for Computational and Engineering Sciences, The University of Texas at Austin zatytułowany: hp-Adaptive Finite Elements, Moving Forward. Geometry Reconstruction and Coupled Problems
28 czerwca 2007 rozstrzygnięto 9 edycję prestiżowego konkursu "Złota @ - Samorządowy Lider Elektronicznej Administracji". W kategorii "gminy miejskie" organizatorzy konkursu nagrodzili ex aequo Kraków i Częstochowę. Nagrodę dla Krakowa odebrali Zastępca Prezydenta Miasta Wiesław Starowicz oraz Dyrektor Wydziału Informatyki UMK Piotr Malcharek.
2007-06-26
15 czerwca 2007 w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się spotkanie w formule warsztatów dla Redaktorów i Administratorów Biuletynów Informacji Publicznej Urzędów 18 Miast ("wojewódzkich"). Organizowane warsztaty były realizacją postulatów zgłaszanych w trakcie różnych konferencji dotyczących organizowania spotkań roboczych w sprawach BIP
Czat z władzami AGH - 13 czerwca 2007
Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż. prof. Jerzym Lisem. Czat odbył się dnia 13 czerwca 2007 roku.
Czat z władzami AGH - 23 maja 2007
Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż. prof. Tadeuszem Słomką. Czat odbył się dnia 23 maja 2007 roku.
2007-05-17
Czat z władzami AGH - 15 maja 2007
Zapis czata z kierownikiem Działu Współpracy z Zagranicą AGH - mgr inż Martą Foryś.
2007-05-11
Kolorowód i prezentacja uczelni na Rynku Głównym
2007-05-10
W dniach 11-12 maja w Łaziskach Górnych odbywać się będzie VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej ZĘZA 2007.
Czat z władzami AGH - 25 kwietnia 2007
Zapis czata z Dyrektorem Miasteczka Studenckiego AGH - dr inż. Kazimierzem Godlewskim.
Czat z władzami AGH - 12 kwietnia 2007
Zapis czata z kierownikiem Centrum Karier AGH - mgr Grażyną Czop-Śliwińską.
Czat z władzami AGH - 28 marca 2007
Zapis czata z Prorektorem AGH - prof. Kaziemierzem Jeleniem
Czat z władzami AGH - 14 marca 2007
Zapis czata z Prorektorem AGH - dr Antonim Cieślą
Czat z władzami AGH - 1 marca 2007
Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem
720 tysięcy wejść miesięcznie ma serwis www.krakow.pl. To drugi po Warszawie wynik w kraju.
2007-02-20
Polskie Radio Kraków począwszy od wtorku 20 lutego w każdy wtorek o godzinie 13:10 nadaje cykliczną audycję "W kręgu nauki"
2006-11-12
2006-11-06
Platforma e-Nauczania Blackboard w Krakowie po roku
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej ma zaszczyt zaprosić na spotkanie 23 października 2006 (poniedziałek), godz. 9:00 w Auli AGH, budynek A0 przy Al. Mickiewicza 30 w Krakowie
1 września 2006 roku ACK CYFRONET AGH na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa uruchomiło na stronach Miejskiej Prezentacji Internetowej Magiczny Kraków Internetową Giełdę Podręczników Szkolnych.
Uprzywilejowana ścieżka po środki unijne? Zarząd Małopolski wstępnie ułożył listę 17 projektów kluczowych, na które do 2013 przeznaczy 270 mln euro ze środków unijnych. Nie objęła kilku ważnych projektów
W dniu 18 lipca 2006 r. przedstawiciele 22 instytucji spotkali się w Sali Librarium Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, by podpisać Porozumienie o utworzeniu Małopolskiego Klastra Technologii Informacyjnych.
Rozmowa z dyrektorem Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. KAZIMIERZEM WIATREM
2006-06-24
Czat z władzami AGH - 14 czerwca 2006
Zapis czata z kierownikiem Centrum Karier AGH - mgr Grażyną Czop-Śliwińską.
Czat z władzami AGH - 7 czerwca 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż. prof. Tadeuszem Słomką.
Zapis czata z Prorektorem ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Jerzym Lisem
Czat z władzami AGH - 17 maja 2006
Zapis czata z prof. dr inż. Januszem Majewskim - Przewodniczącym Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej
2006-05-10
Czat z władzami AGH - 10 maja 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Nauki prof. dr hab. inż. Kazimierzem Jeleniem
Czat z władzami AGH - 26 kwietnia 2006
Zapis czata z mgr Bożeną Jagodzińską - kierownik Działu Programów Międzynarodowych
Czat z władzami AGH - 19 kwietnia 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Kształcenia dr hab. inż. Antonim Cieślą
Czat z władzami AGH - 12 kwietnia 2006
Zapis czata z mgr Teresą Główką - kierownikiem Działu Nauczania AGH
Czat z władzami AGH - 9 kwietnia 2006
Zapis czata z prof. dr hab. inż. Kazimierzem Wiatrem - Dyrektorem ACK CYFRONET AGH, Senatorem RP, Przewodniczącym Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej
Czat z władzami AGH - 5 kwietnia 2006
Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem
Czat z władzami AGH - 29 marca 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Nauki prof. dr hab. inż. Kazimierzem Jeleniem
Czat z władzami AGH - 26 marca 2006
Zapis czata z prof. dr hab. inż. Kazimierzem Wiatrem - Dyrektorem ACK CYFRONET AGH, Senatorem RP, Przewodniczącym Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej
Czat z władzami AGH - 22 marca 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż., prof. nadzw. Tadeuszem Słomką.Z dr Tadeuszem Słomką po czacie rozmaiwał Michał Stela z Akademickiego Radia eX FM
Czat z władzami AGH - 19 matca 2006
Zapis czata z prof. dr hab. inż. Kazimierzem Wiatrem - Dyrektorem ACK CYFRONET AGH, Senatorem RP, Przewodniczącym Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej
Czat z władzami AGH - 15 marca 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Jerzym Lisem
Czat z władzami AGH - 8 marca 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Kształcenia dr hab. inż. Antonim Cieślą
Czat z władzami AGH - 1 marca 2006
Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim TajdusiemZ Rektorem AGH, prof. Antonim Tajdusiem po czacie rozmaiwał Michał Stela z Akademickiego Radia eX FM
V edycja o kryptonimie "pingwinia krew" to niesamowita nocna impreza naukowo-towarzyska, odbywająca się w oryginalnym, niespotykanym dotąd klimacie. Przygotowana przez fanów i dla fanów Linuksa oraz Wolnego Oprogramowania.
Informujemy, że w dniach 10-26 lutego 2006, iTVP przeprowadzi transmisje z Olimpiady w Turynie. Transmisja udostępniana będzie w oparciu o sieć PIONIER z wykorzystaniem Systemu Dostarczania Treści opracowanego w ramach projektu iTVP.
2006-01-29
Chlubą AGH jest Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET. Utworzone zostało w 1973 r. jako Środowiskowe Centrum Obliczeniowe.
Polskie zespoły od kilku lat uczestniczą w europejskich projektach "gridowych"
ACK CYFRONET AGH ma zaszczyt zaprosić na cykl seminariów związanych z e-nauczaniem
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica ma zaszczyt zaprosić na spotkanie 24 października 2005 w auli AGH budynek A0 przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie
Profesor Kazimierz Wiatr startuje w Wyborach 2005 do Senatu
W dniu 17.08.2005 (œroda) w godzinach 8:00 - 14:00, mogą nastąpić wyłączenia i przerwy w działaniu serwerów kinga.cyf-kr.edu.pl i info.cyf-kr.edu.pl z powodu prac technicznych.
W dniu 10.08.2005 (œroda) w godzinach 8:00 - 14:00, mogą nastąpić wyłączenia i przerwy w działaniu serwerów kinga.cyf-kr.edu.pl i info.cyf-kr.edu.pl z powodu prac technicznych.
Miejska Prezentacja Internetowa Magiczny Kraków zmieniła swój wizerunek ukazując się w nowej szacie graficznej. Oficjalne Strony Miasta zostały wzbogacone o wiele nowych i atrakcyjnych elementów. W konferencji prasowej wzięli udział Kazimierz Wiatr - Dyrektor ACK Cyfronet AGH, Piotr Malcharek - Dyrektor Wydziału Informatyki i Infrastruktury UMK, Katarzyna Gądek - Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMK, Grażyna Leja - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Turystyki, Leszek Marmon - referent Stanowiska Miejskiej Prezentacji Internetowej.
Rektor Elekt AGH prof. dr hab. inż Antoni Tajduś nowym V-ce Przewodniczącym Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa
W dniu 17.06.2005 prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi, rektorowi AGH, zostanie nadany tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Minister Nauki i Informatyzacji, prof. Michał Kleiber powołał 20 maja 2005 r. przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz członków Rady Informatyzacji na okres pierwszej kadencji.
2005-03-17
W dniu 17 marca 2005 r. o godz. 11.00 w Auli AGH, odbyło się zebranie Uczelnianego Kolegium Elektorów, którego celem był wybór Rektora AGH na kadencję 2005-2008. Dzień wcześniej odbyło się spotkanie z kandydatami na stanowisko Rektora AGH, którymi byli:
Jedenaście polskich uczelni znalazło się w elitarnym gronie uhonorowanych przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Komisja przyznała oceny wyróżniające dla prowadzonych przez szkoły kierunków studiów.
Pierwsze oceny wyróżniające dla najlepszych kierunków studiów
W związku z przypadkami otrzymywania przez naszych użytkowników listów elektronicznych zawierających próby wyłudzenia danych dotyczących kont bankowych publikujemy poniższe wyjaśnienie jednego z banków:
2004-10-14
Medal Jubileuszowy upamiętnia 85-lecie powstania Akademii Górniczo Hutniczej
2004-10-02
Nasz system kształcenia jest wyjątkowy w Europie, ale nadal czekamy na swoją szansę
30 września 2004 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie w gronie finalistów znalazło się Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH Kraków w kategorii Organizacje Użyteczności Publicznej.
2004-06-05
W związku ze zmianami Ustawy o podatku VAT został zmieniony numer NIP oraz nazwa firmy na następujący:
Z dumą i przyjemnością jednocześnie, informujemy, że w dniu dzisiejszym tj. 26 kwietnia 2004 r. w Warszawie, w trakcie Konferencji NAUKA 2004 Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz odebrał z rąk Ministra Nauki, Przewodniczącego KBN, Prof. Michała Kleibera
2004-04-26
AGH najlepsza wsród uczelni technicznych w rankingu "Wprost"
2004-03-19
Ogólnopolski ranking wyższych uczelni Newsweeka
W ostatnich dniach krakowski dodatek Gazety Wyborczej jest miejscem, w którym pojawiają się raz po raz napastliwe informacje dyskredytujące naszą uczelnię. W piątej 30 stycznia pod wielkim tytułem "Flaszka dla żaka" opisano proceder pewnego sklepu internetowego, który ogłosił gotowość dostarczania wódki mieszkańcom miasteczka studenckiego. Chociaż była to inicjatywa zewnętrznego podmiotu nie mającego nic wspólnego z uczelnią - w artykule co chwile wymieniana była nazwa AGH (pod pozorem, że dostawy wódki miały dotyczyć studentów AGH). Chodziło oczywiście o wytworzenie wrażenia, że na naszej uczelni tolerowane jest pijaństwo.
Polska w światowym gridzie komputerowym fizyków LCG Społeczność fizyków cząstek elementarnych ogłosiła w dniu 29 września 2003 r. uruchomienie pierwszej fazy gigantycznego światowego projektu obliczeniowego LHC Computing Grid, w skrócie - LCG. W grupie pierwszych ośrodków, które połączyły swoje komputerowe siły w rozległą sieć (grid), znalazł się także, klaster linuksowy krakowskiego Akademickiego Centrum Obliczeniowego Cyfronet AGH! (ośrodek warszawski będzie podłączony w niedalekiej przyszłości). Ze względu na wysoki stopień trudności i złożoności instalacji oprogramowania potrzebnego do uruchomienia systemu LCG, jest to duży, prestiżowy sukces naszego środowiska.
2003-07-16
System informacji prawnej LEX dla pracowników ACK CYFRONET AGH
2003-07-01
W dniu 30 czerwca 2003 nastąpił upgrade komputera SGI 2800.
2003-05-13