Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Projekt EuroCC2

Akronim: EuroCC 2
Pełna nazwa: Narodowe Centra Kompetencji EuroHPC, faza 2
Logotyp:
Czas trwania: 01.01.2023 - 31.12.2025
Cel:

EuroHPC to wspólne przedsięwzięcie krajów europejskich i Komisji Europejskiej (EuroHPC JU), mające na celu budowę eksaskalowej infrastruktury obliczeniowej w Europie. W ramach tego projektu zaplanowano powstanie sieci Narodowych Centrów Kompetencji EuroHPC, których zadaniem będzie wsparcie badań naukowych w przemyśle z udziałem badaczy środowiska akademickiego oraz przy wykorzystaniu dostarczanych przez superkomputery EuroHPC zasobów obliczeniowych.


Misją EuroCC 2 jest kontynuacja tworzenia sieci Narodowych Centrów Kompetencji (NCC) w Europie. Głównym celem jest zwiększenie współpracy, wymiana najlepszych praktyk i wiedzy na poziomie europejskim oraz przyspieszenie doskonalenia krajowych, a tym samym europejskich możliwości świadczenia usług HPC. Narodowe Centra Kompetencji świadczą usługi użytkownikom z przemysłu, środowisk akademickich i administracji publicznej.

Rola Cyfronetu: 
Zadaniem Cyfronetu w projekcie EuroCC 2 jest dalszy rozwój Polskiego Narodowego Centrum Kompetencji w oparciu o partnerów Konsorcjum PLGrid (ICM, PCSS, WCSS, CI TASK, NCBJ):
  • koordynacja projektu,
  • wspieranie interesariuszy z przemysłu, sektora publicznego i środowisk akademickich we wdrażaniu technologii HPC,
  • zwiększenie wykorzystania technologii HPC wśród MŚP w celu zwiększenia ich potencjału innowacyjnego,
  • poprawa rozpoznawalności istniejących ofert i usług centrów HPC dla MŚP i przemysłu.
  • rozszerzenie portfolio szkoleń,
  • stworzenie katalogu usług obejmującego oferty z centrów HPC oraz inne kluczowe usługi i technologie HPC dostawców z Polski,
  • stworzenie programu Train the Trainers dla polskich partnerów NCC,
  • podnoszenie świadomości wśród różnych interesariuszy, w tym centrów doskonałości (CoE) oraz europejskich hubów innowacji cyfrowych (eDIH) w Polsce i za granicą.
Kontakt: Marek Magryś
e-mail: m.magrys (at) cyfronet.pl
tel.: (+48 12) 632 33 55 w. 606
Strona WWW:
https://www.eurocc-access.eu/
https://cc.eurohpc.pl/ - strona Narodowego Centrum Kompetencji HPC w Polsce

Finansowane przez Unię Europejską. Poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora (autorów). Niekoniecznie odzwierciedlają te obowiązujące w Unii Europejskiej lub European High-Performance Computing Joint Undertaking. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.