Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Projekt 6WINIT

Akronim: 6WINIT
Pełna nazwa: IPv6 Wireless Internet IniTiative
Logotyp:
Czas trwania: 1.01.2001 r. - 31.12.2002 r.
Cel: Projekt dotyczył komunikacji bezprzewodowej i przewodowej w sieciach IP (Internet i intranety) z protokołem w wersji 6. Część ściśle techniczna tego projektu uzupełniona została przez zadania aplikacyjne, dotyczące zastosowań mobilnego dostępu do Internetu w medycynie. W realizacji tych prac brały udział: Katedra Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Centrum Informatyki Medycznej University College of London (CHIME) oraz Szpital Uniwersytecki w Tybindze.
Rola Cyfronetu: Aplikacje opracowane przez Katedrę Informatyki AGH i wdrażane w KSS im. Jana Pawła II w ramach projektu 6WINIT obejmowały:
  • mobilny bezpieczny dostęp do radiologicznej bazy danych,
  • internetowy system rejestracji pacjentów na badania lekarskie – CAS,
  • system dostępu do rekordu medycznego pacjenta z użyciem telefonii komórkowej GSM/GPRS.

Zrealizowane systemy wykorzystywały najnowsze w tym czasie technologie internetowe i były zrealizowane w środowisku języka Java.

Przykłady zastosowań:

  • Aplikacja pozwalająca na bezpieczny dostęp do zasobów bazy danych cyfrowych zdjęć radiologicznych w formacie DICOM, opracowana w Zespole Systemów Rozproszonych Katedry Informatyki AGH, była testowana we współpracy z KSS im. Jana Pawła II w Krakowie, w którym w codziennym użyciu była cyfrowa baza danych obrazów radiologicznych NetRAAD. Dostęp do systemu był możliwy z użyciem przeglądarki WWW, nie tylko ze stacjonarnego komputera PC czy laptopa, ale także z urządzeń mobilnych klasy PDA (np. komputerów w standardzie pocket PC). W wielu wypadkach aplikacje z zakresu telemedycyny, uruchamiane z urządzeń mobilnych mogły zarówno skrócić czas dostępu do rekordu medycznego pacjenta oraz upowszechnić go terytorialnie, jak i poprawić wykorzystanie czasu pracy wysoko specjalizowanego personelu medycznego. Przykładem może być dostęp do danych pacjenta z miejsca wypadku, z karetki pogotowia lub możliwość natychmiastowego skonsultowania wyników badań pacjenta z lekarzem specjalistą.
  • Mobilny dostęp do medycznych aplikacji przy użyciu bezprzewodowej sieci IPv6. Użycie systemu CAS – nowej, elastycznej i wygodnej usługi dla pacjentów do rezerwacji wizyt i badań lekarskich.
Kontakt: e-mail: cyfronet (at) cyfronet.pl
tel.: (+48 12) 632 33 55
Strona WWW:

https://cordis.europa.eu/project/id/IST-2000-25153