Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Program Pionier

Akronim: PIONIER
Pełna nazwa: Polski Internet Optyczny – Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego
Logotyp:
Czas trwania: 11.2001 r. - 12.2005 r.
Cel:

Podstawą do budowy sieci PIONIER stał się program „PIONIER: Polski Internet Optyczny – Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego". Program został zaakceptowany w roku 2000 i przyjęty do realizacji w roku następnym przez Komitet Badań Naukowych (KBN). Program PIONIER zainicjował szereg działań (później dołączyły do niego takie programy jak ePolska, Wrota Polski, itp.) mających na celu budowę podstawowych mechanizmów społeczeństwa informacyjnego, umożliwiających Polsce równorzędne partnerstwo z innymi krajami.

Badania w obszarze nowych aplikacji i technologii społeczeństwa informacyjnego stanowiły jeden z głównych celów programu PIONIER. Budowa nowoczesnych infrastruktur badawczych, w tym szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER, stworzyła warunki dla coraz lepszej współpracy naukowej różnych środowisk akademickich. W ramach tej współpracy, w ciągu ostatnich kilkunastu lat prowadzonych było wiele projektów badawczych, finansowanych nie tylko przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, lecz również ze środków Unii Europejskiej, w ramach kolejnych Programów Ramowych.

Sieć światłowodowa PIONIER jest aktualnie wykorzystywana do:

  • obsługi akademickiej sieci Internet i poszerzenia jej możliwości o nowe usługi; w tym eduroam, wideokonferencje, interaktywną telewizję wysokiej rozdzielczości,
  • budowy dedykowanej sieci dla połączeń pomiędzy superkomputerami (ośrodkami KDM,
  • rozwoju sieci regionalnych (poprzez udostępnienie włókien światłowodowych).

Przyszłość sieci PIONIER ściśle związana jest z realizacją koncepcji programu PIONIER2 2007-2013 (będącej kontynuacją programu PIONIER 2001-2005).

Rola Cyfronetu: ACK Cyfronet AGH było jednym z 22 partnerów projektu. Obecnie,  ACK CYFRONET AGH jest jednym z ważniejszych węzłów sieci PIONIER – ogólnopolskiej optycznej sieci Internet dla nauki. Wybudowana w całości ze środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, w chwili obecnej łączy 22 ośrodki Miejskich Sieci Akademickich za pomocą własnych łączy światłowodowych.
Kontakt: e-mail: cyfronet (at) cyfronet.krakow.pl
tel.: (+48 12) 632 33 55
Strona WWW: http://www.pionier.net.pl