ADF
ADF (ang. Amsterdam Density Functional) jest pakietem obliczeń kwantowo-chemicznych wykorzystywanym zarówno w przemyśle jak i przez środowiska akademickie.
Pakiet bazuje na Teorii Funkcjonałów Gęstości (ang. Density Functional Theory, DFT) – jednej z najbardziej popularnych obecnie metod wyznaczania struktury elektronowej molekuł jak i ciał stałych, takich jak kryształy czy polimery (moduł BAND).
W odróżnieniu od innych pakietów, ADF wykorzystuje w obliczeniach funkcje typu Slatera. Cechą wyróżniające ADF na tle innych podobnych pakietów jest różnorodność właściwości cząsteczek, które przy jego pomocy mogą być wyznaczone, począwszy od wyznaczania geometrii równowagowych i drgań własnych poprzez dichroizm kołowy (magnetyczny MCD i naturalny CD) aż do jądrowego rezonansu magnetycznego (NMR) i elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR).
ADF oferuje bogatą bibliotekę funkcji bazy, w szczególności pierwiastków ciężkich jak rtęć, ołów czy też uran. Zaletą pakietu jest również możliwość przeprowadzania bardzo efektywnych obliczeń równolegle (nawet kilkaset rdzeni naraz) dzięki czemu jest on niezastąpionym narzędziem badania własności białek, nanomateriałów czy wspomnianych już polimerów.
Oprogramowanie ADF jest najbardziej znanym, ale nie jedynym elementem Amsterdam Modelling Suite oferowanym przez Cyfronet. Dodatkowo naukowcy mogą skorzystać z zawartych również w pakiecie: BAND, DFTB, Reax-FF oraz COSMO-RS.
Strona producenta: www.scm.com
Oprogramowanie dostępne w Katalogu aplikacji i usług PLGrid.