Superkomputery Cyfronetu wśród najszybszych i najbardziej efektywnych energetycznie na świecie
10 czerwca 2025, w czasie konferencji ISC High Performance w Hamburgu, ogłoszono nowe listy TOP500 i Green500 - najszybszych i najefektywniejszych energetycznie superkomputerów na świecie.
Superkomputer Helios – działający w ACK Cyfronet AGH – znalazł się w pierwszej setce najszybszych i pierwszej dziesiątce najefektywniejszych energetycznie maszyn obliczeniowych na świecie! Tym samym utrzymał pozycję lidera w obu tych kategoriach w Polsce.
Superkomputery Cyfronetu na 3 pozycjach listy TOP500
Na liście pięciuset najszybszych superkomputerów pojawiły się trzy wpisy dotyczące maszyn działających w Cyfronecie. Najwyżej, na 85 miejscu, odnotowano partycję Helios-GPU – część Heliosa wyposażoną w 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200. Oddzielnie zgłoszona partycja Helios-CPU znalazła się na miejscu 386. Podział na dwie osobne pozycje jest spowodowany chęcią zaprezentowania pełni możliwości każdej z partycji obliczeniowych dzięki wykorzystaniu specjalnie zoptymalizowanych wersji benchmarków, powstałych jako efekt współpracy ekspertów Cyfronetu z HPE, NVIDIĄ i AMD.
Helios posiada łącznie 36 PFLOPS teoretycznej mocy obliczeniowej, ponad 108 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 460 TB pamięci operacyjnej i 18 PB pojemności systemów dyskowych, które łącznie oferują wydajność niemal 2 TB/s. Moc obliczeniowa Heliosa dla obliczeń AI to 1,8 EXAFLOPS!
Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX, która została także użyta w budowie najszybszych superkomputerów na świecie (El Capitan, Frontier, Aurora).
Dodatkowo, superkomputer Athena zajął na TOP500 miejsce 246. Athena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PFLOPS, co zapewniło jej utrzymanie 5 pozycji pod względem mocy obliczeniowej w Polsce.
Konfiguracja Atheny obejmuje: serwery z procesorami AMD EPYC (w sumie 6 144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100. Moc obliczeniowa Atheny dla obliczeń AI to prawie 240 PFLOPS!
Światowa czołówka efektywności energetycznej
Prawdziwa moc Heliosa uwidacznia się jeszcze lepiej przy sprawdzeniu listy Green500 najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów. W tym przypadku nie chodzi jednak o samą moc obliczeniową, lecz o to, że jest ona uzyskiwana w sposób energooszczędny. Na czerwcowej liście Green500 partycja Helios-GPU zajęła 8 miejsce!
Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce Green500 znajduje się tylko jeden system porównywalny z Heliosem pod względem wielkości, wyrażonej ilością rdzeni (niemiecki Capella na 6 miejscu). Wszystkie pozostałe komputery z TOP10 są znacznie mniejsze – co oznacza, że łatwiej w ich przypadku uzyskać wyższy współczynnik mocy obliczeniowej do zużycia prądu.
Athena na liście Green500 zajęła miejsce 74., a Helios-CPU 131. Biorąc pod uwagę tylko systemy polskie, te z Cyfronetu zajęły pozycje 1-3, co jasno podkreśla, że superkomputery w naszym centrum są projektowane z uwzględnieniem jak najwyższej efektywności energetycznej. Dzięki temu znacznie zmniejsza się koszt środowiskowy obliczeń wykonywanych na naszej infrastrukturze, a to służy wszystkim, nie tylko bezpośrednim użytkownikom.
Polskie superkomputery na listach TOP500 i Green500
Na liście TOP500 znalazło się 7 superkomputerów z Polski (w nawiasach teoretyczna moc obliczeniowa):
# 85 - Helios GPU (30,44 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH
# 111 - Proxima (23,32 PFLOPS) - PCSS IChB PAN
# 121 - Lem (20,37 PFLOPS) - WCSS PWr
# 217 - Kraken-Fregata (10,02 PFLOPS) - CI TASK PG
# 246 - Athena (7,71 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH
# 329 - Altair (5,88 PFLOPS) - PCSS IChB PAN
# 386 - Helios CPU (3,35 PFLOPS) - ACK Cyfronet AGH
Superkomputery uwzględnione na liście TOP500 biorą też udział w rankingu Green500:
# 8 - Helios GPU - ACK Cyfronet AGH
# 74 - Athena - ACK Cyfronet AGH
# 131 - Helios CPU - ACK Cyfronet AGH
# 177 - Altair - PCSS IChB PAN
# 272 - Proxima - PCSS IChB PAN
# 276 - Lem - WCSS PWr
# 321 - Kraken-Fregata - CI TASK PG
Polska na tle Europy i świata
Najszybszym superkomputerem na świecie został ogłoszony El Capitan, zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory Oak w USA. El Capitan został zbudowany w oparciu o platformę HPE Cray EX, podobnie jak polski Helios, przy czym obejmuje ponad 11 milionów rdzeni obliczeniowych, które zapewniły mu pozycję światowego lidera. W TOP10 listy znalazły się 4 maszyny z USA, 5 z Europy i 1 z Japonii.
Najszybszym superkomputerem europejskim został superkomputer Jupiter Booster zainstalowany w Niemczech (4 miejsce na świecie). Pięć lokat niżej znalazł się superkomputer LUMI, do którego polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem infrastruktury PLGrid. Działania w tym zakresie są koordynowane przez ACK Cyfronet AGH. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://cyfronet.pl/lumi.
Wykorzystaj moc superkomputerów w badaniach naukowych
Superkomputery umożliwiają wykonanie w ciągu kilku godzin lub dni obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów zajęłyby wiele lat. Użytkownicy Cyfronetu korzystają z profesjonalnego wsparcia – od szkoleń aż po indywidualne konsultacje z ekspertami. Informacje dotyczące zasobów ACK Cyfronet AGH i podejmowanych działań są dostępne na stronie internetowej Centrum, natomiast opis usług w ramach infrastruktury PLGrid znajduje się na stronie PLGrid.