Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Publikacja w Chemical Science z podziękowaniami dla PLGrid i ACK Cyfronet AGH

Superkomputery Cyfronetu zostały wykorzystane do przeprowadzenia badań, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Chemical Science.

Naukowcy skupieni w Zespole Chemii Koordynacyjnej Wydziału Chemii UJ: dr hab. Mariusz Radoń (prof. UJ), mgr Gabriela Drabik, dr hab. Maciej Hodorowicz oraz prof. dr hab. Janusz Szklarzewicz, opracowali nowy benchmark dla problemu energetyki stanów spinowych w kompleksach metali przejściowych. Tematyka badań została naświetlona w komunikacie Wydziału Chemii.

Artykuł opisujący wyniki, pt. „Performance of Quantum Chemistry Methods for Benchmark Set of Spin–State Energetics Derived from Experimental Data of 17 Transition Metal Complexes (SSE17)” został wyróżniony w sekcji „Chem Sci Pick of the Week”, której celem jest promowanie artykułów wybranych przez redakcję Chemical Science.

Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem superkomputerów Cyfronetu udostępnionych za pośrednictwem infrastruktury PLGrid. W związku z tym poprosiliśmy głównego autora, aby określił, w jakim zakresie superkomputery wspierają pracę badawczą zespołu.

- Superkomputery są niezbędne dla realizacji obliczeń kwantowo-chemicznych, stanowiących dzisiaj ważne narzędzie badawcze w chemii, w szczególności bionieorganicznej i koordynacyjnej. W przypadku badań opisanych w publikacji, o której rozmawiamy, superkomputery Cyfronetu umożliwiły nam przeprowadzenie większości obliczeń DFT dla modeli cząsteczek i kryształów, jak również części obliczeń metodami opartymi na funkcji falowej. Tak więc infrastruktura PLGrid wydatnie wspiera naszą pracę badawczą. Ważny jest tutaj nie tylko zapewniany hardware, ale także software (licencje na oprogramowanie, np. Turbomole, Molpro, Gaussian) – poinformował prof. Radoń.

Zapytany, jak ocenia funkcjonowanie infrastruktury PLGrid, naukowiec odpowiedział:

- Zasadniczo dobrze, sprawy idą w dobrym kierunku. W szczególności cieszy mnie zakup węzłów Aresa z większą niż standardowa pamięcią RAM (plgrid-bigmem), wymaganych do niektórych typów obliczeń. Ważna jest również wspomniana wyżej dostępność licencji na wiele programów kwantowo-chemicznych niezbędnych w naszej pracy badawczej.

Prof. Radoń pozytywnie wypowiedział się także w kwestii wsparcia udzielanego przez specjalistów PLGrid:

- Dobrze oceniam funkcjonowanie helpdesku i ostatnie zmiany w portalu PLGrid, np. system składania, rozliczania i renegocjacji grantów: generalnie ilość „biurokracji”, którą naukowiec musi wykonać, jest na akceptowalnym, rozsądnie niskim poziomie. Mam też wrażenie, że czas odpowiedzi (np. w związku z renegocjacją grantu) skrócił się, co oceniam pozytywnie.

Jednocześnie prof. Radoń wskazał, że badania zespołu wymagają dodatkowo specjalistycznych komputerów o wielkiej ilości pamięci RAM (powyżej 1 TB), standardowo niedostępnej nawet na superkomputerach, oraz z wbudowanymi dyskami SSD. Pokazuje to, że potrzeby współczesnej nauki zwiększają się niezwykle szybko. Próbą odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie badaczy na moc obliczeniową, akceleratory sprzętowe i zasoby pamięci jest stale rozbudowywana infrastruktura superkomputerowa ACK Cyfronet AGH.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi!