Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Użytkownik Infrastruktury PLGrid z grantem ERC

Prof. Piotr Wcisło z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, jako jedna z czterech osób z Polski, znalazł się wśród laureatów europejskich grantów ERC (European Research Council).

Na realizację projektu New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen ("Nowe eksperymentalne metody pułapkowania molekularnego wodoru") ERC postanowiło przeznaczyć ponad 1,9 mln euro, co stanowi jedną z najwyższych kwot dofinansowania w konkursie o przyznanie Starting Grant. Projekt ma na celu wytworzenie za pomocą silnych pól laserowych i elektromagnetycznych swoistej "pułapki", pozwalającej na uwięzienie molekuły wodoru w środku komory próżniowej. To z kolei ma otworzyć nowy rozdział w badaniach podstawowych, dając podstawę do testowania w niedostępnej dotąd skali nie tylko zasad mechaniki kwantowej, ale też elektrodynamiki kwantowej dla molekuł.

Prof. Wcisło jest użytkownikiem Infrastruktury PLGrid umożliwiającej nieodpłatne korzystanie między innymi z superkomputerów oraz systemów składowania danych zainstalowanych w Cyfronecie.

Serdecznie gratulujemy Profesorowi prestiżowego wyróżnienia!

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji projektu na stronie UMK: https://portal.umk.pl/pl/article/pionierzy-nauki-z-grantami-erc