Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Superkomputer LUMI trzeci na światowej liście TOP500 - dostęp przez portal PLGrid

Na ogłoszonej 30 maja w czasie ISC High Performance w Hamburgu światowej liście TOP500 komputerów o najwyższej mocy obliczeniowej superkomputer LUMI zajął trzecią pozycję i jednocześnie został ogloszony najszybszym w Europie.

LUMI to efekt współpracy 10 państw, w tym Polski, działających w ramach konsorcjum działającego pod skrzydłami większej inicjatywy, jaką jest EuroHPC Joint Undertaking. Współnie z pozostałymi systemami petaskalowymi oraz przed-eksaskalowymi, w których budowę zaangażowane jest EuroHPC JU, LUMI stanowi element pan-europejskiej infrastruktury, do której zostaną włączone w najbliższych latach również w pełni eksaskalowe komputery.  Uzyskanie miejsca w TOP3 superkomputerów to wielki sukces dla państw europejskich, ponieważ pokazuje możliwość konkurowania z systemami z USA, Chin czy Japonii. Warto podkreślić, że do momentu przeprowadzenia testów High Performance Linpack (HPL), w których LUMI wykazało realną moc obliczeniową 151,9 PFlops, zainstalowano zaledwie część partycji GPU. Po pełnej instalacji, wydajność wzrośnie do 375 PFlops.

Szczegóły na temat LUMI dostępne są na oficjalnej stronie infrastruktury.

PLGrid punktem dostępowym do LUMI dla polskich naukowców

Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do mocy obliczeniowej, zasobów pamięci oraz oprogramowania LUMI za pośrednictwem Portalu PLGrid. Do tej pory zrealizowano już dwa polskie projekty w pierwszej fazie pilotażowej LUMI oraz zgłoszono kolejne trzy polskie projekty do drugiej fazy pilotażowej. Konkurs na pilotazowe granty obliczeniowe został przeprowadzony przez ACK Cyfronet AGH. Wyniki są opublikowane w sekcji dedykowanej polskim działaniom w ramach LUMI. Następnym krokiem będzie udostępnienie otwartego aplikowania o granty obliczeniowe LUMI dla użytkowników infrastruktury PLGrid spełniających wymagania stawiane dla projektów realizowanych na systemie przed-eksaskalowym.

Superkomputer LUMI, fot. Fade Creative

Zabudowa hali mieszczącej LUMI, fot. Fade Creative