Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Ukończono pierwszą fazę instalacji superkomputera LUMI

W centrum danych CSC w Finlandii zainstalowano pierwsze elementy Superkomputera LUMI, który po pełnym uruchomieniu będzie jednym z najszybszych superkomputerów świata.

Pierwsza faza instalacji obejmowała partycję CPU, systemy składowania danych oraz Platformę Wczesnego Dostępu (Early Access Platform), za pomocą której odbędzie sie przygotowanie oprogramowania dla partycji GPU. Komponenty dotarły w założonym terminie z fabryk HPE zlokalizowanych w Chipewa Falls (Wisconsin) w USA.

Instalację systemu przeprowadził międzynarodowy zespół inżynierów, wspólnie ze specjalistami w zakresie HPC (High Performance Computing) pracującymi w CSC. Superkomputer LUMI znajduje się w nowo-zbudowanym centrum danych w Kajaani, w regionie Kainuu w Finlandii.

Obecnie trwają prace przygotowawcze do uruchomienia pilotażowych projektów, sprawdzających możliwości partycji CPU i systemów składowania danych.

Druga faza instalacji, obejmująca partycję GPU, jest planowana na koniec roku. Po jej zakończeniu i pełnym uruchomieniu LUMI, superkomputer będzie jedną z najszybszych maszyn na świecie, oferując naukowcom i przedsiębiorcom ponad 550 PFlops teoretycznej mocy obliczeniowej.

Cyfronet jest koordynatorem działań zmierzających do udostępnienia LUMI dla polskich badaczy, co zostanie zapewnione poprzez Infrastrukturę PLGrid.

Więcej na temat polskich działań w ramach Konsorcjum LUMI na stronie: https://cyfronet.pl/lumi.

Zainstalowane szafy LUMI. Zdjęcie: Juha Torvinen, CSC.