Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Seminarium

Wydajna synchronizacja w nieregularnych obliczeniach wielkiej skali

W dniu 21 grudnia 2016 roku (środa) o godz. 14.00 w sali 101 paw. C3 odbędzie się seminarium, gdzie mgr inż. Maciej Besta (ETH Zurich) wygłosi referat pod tytułem Wydajna synchronizacja w nieregularnych obliczeniach wielkiej skali.
Wydajna synchronizacja jest istotna dla szybkiego działania zdecydowanej większości równoległych i rozproszonych programów. W tej prezentacji przedstawię strategie usprawnienia trzech istotnych klas mechanizmów synchronizacji: blokad, operacji atomowych, oraz sprzętowej pamięci transakcyjnej. Celem jest przyspieszenie obliczeń takich jak przetwarzanie grafów czy baz danych typu key-value.
W części pierwszej przedstawię rozproszoną blokadę z semantyką czytelników - pisarzy, która wykorzystuje wiedzę o strukturze sprzętowej maszyny do szybszego działania. Główny pomysł to modularna konstrukcja bazująca na trzech rozproszonych strukturach danych. Każda z nich jest powiązana parametrem kontrolującym wydajność, co umożliwia zobrazowanie blokady poprzez punkt w wielowymiarowej przestrzeni parametrycznej.
W części drugiej zaprezentuję pierwszą systematyczną analizę wydajności operacji atomowych. Ujawnię zaskakujące zależności i obserwacje, umożliwiając prostsze i bardziej efektywne programowanie równoległe.
W części trzeciej przedstawię strategie przyspieszenia nieregularnych obliczeń przy użyciu niedawno wprowadzonej sprzętowej pamięci transakcyjnej (Hardware Transactional Memory). Przedstawione mechanizmy są oparte na matematycznych modelach w celu umożliwienia formalnej i pogłębionej analizy wydajności.
Implementacje bazują na technologiach takich jak Remote Memory Access, zapewniając najwyższą możliwą skalowalność oraz znaczące przyspieszenia obliczeń na serwerach oraz superkomputerach czy centrach danych wielkiej skali.

W imieniu Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej zaprasza prof. dr hab. inż. R. Tadeusiewicz