Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 1 marca 2006

Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem

Z Rektorem AGH, prof. Antonim Tajdusiem po czacie rozmaiwał Michał Stela z Akademickiego Radia eX FM

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Moderator: Za chwilę rozpocznie się czat z Rektorem AGH prof. Antonim Tajdusiem

Rektor_AGH: Serdecznie witam Państwa na dzisiejszym czacie. Oczekuję ciekawej i miłej dyskusji.

paralityk: Jakie ma Pan podejście do lustracji w szkolnictwie wyższym
Rektor_AGH: Uważam, że lustrcja powinna dotyczyć osób z kierownictwa Uczelni

ballista: Czy lubi Pan piwo?
Rektor_AGH: Tak, bardzo. Niektóre piwa jednak mi szkodzą i mam po nich alergię. Niektórzy mówią, że jest to problem ilości.

Makaronik: Panie Rektorze mam pytanie, czy i w jaki sposób można się z Panem spotkać w rektoracie??
Rektor_AGH: Jest to pewien problem, bowiem mam zapisane osoby już na dwa tygodnie do przodu. Ponieważ rozpoczynam prace po godzinie 7:00 to pomiędzy godziną 7:00 a 8:00 oczekuję na spotkania.

Rafaello: Jakie sa szanse na uruchomienie w tym roku rekrutacji na studia o kierunku Inzynieria Biomedyczna? :)
Rektor_AGH: Czekamy na rozporządzenie Ministra. Jeśli tylko ono do nas dotrze natychmiast uruchamiamy ten kierunek studiów. Byc moze jeszcze w tym roku.

tomeK: czy pogłoski o tym, że wszyscy młodzi pracownicy AGH nie mogą liczyć na stałe zatrudnienie (nauczyciele kontaktowi) są prawdziwe
Rektor_AGH: Przyznam się szczerze, że chyba nie. Raczej chcemy utrzymać dotychczasowy sposób zatrudniania młodych pracowników. Będzie to przedmiotem nowego statutu naszej Uczelni.

st7: co Pan Profesor sądzi o studiach i studentach zaocznych, jakie mają szansę na rynku pracy
Rektor_AGH: Problem jest bardziej zlożony, bowiem staramy się studentów studiów zaocznych uczyć podobnie, jak studentów studiów dziennych. Jednakże około 40% zajęć student ma odbywać samodzielnie. Często różnie z tym bywa, bowiem studenci uważają, że wystarczy tylko być na zajęciach w sobotę i niedzielę. Ja uważam, że student sam sobie kreuje swoją przyszłość i w głównej mierze od niego zależy, czy posiądzie odpowiednią wiedzę.

miolcia: Czy uważa Pan, ze organizacje studenckie są potrzebne na naszej uczelni? Zauważa Pan ich działalność?
Rektor_AGH: Zdecydowanie tak. Ja mam problem bowiem z reguły spotykam się z liderami organizacji studenckich. Trudno jest mi powiedzieć, jak to wygląda od środka.

Absolwent2000: W naukach technicznych główny postęp robiony jest tak na prawdę w firmach produkcyjnych, robiony jest on przez ludzi zazwzyczaj w wieku do 30 max 35 lat. Stąd pytanie. Co robią 60 letni naukowcy na uczelni i jak się to ma do pieniędzy podatników
Rektor_AGH: Nie zgadzam się. Mylimy dwa pojęcia. Czym innym jest ogromna wiedza, jaką dysponują naukowcy 50-cio, 60-cio letni, czym innym problem innowacji.

agnieszka: Kiedy i wedlug jakich zasad będzie Pan udzielał zgody pracownikom AGH na dodatkowe zatrudnienie?
Rektor_AGH: Dla mnie każdy pracownik ma mozliwość pracy na dodatkowym jednym zatrudnieniu pod warunkiem że to zatrudnienie nie szkodzi naszej Uczelni. Nie jest wynoszony jej dorobek itd.

root: Kogo obejmie egzamin z wiedzy z zakresu 5 lat studiów przed obroną pracy magisterskiej?
Rektor_AGH: Nie bardzo wiem, o co chodzi. Przed obroną pracy magisterskiej zawsze jest część związana z wiedzą, jaką student nabył w ciągu 5 lat.

Koshmaar: Panie Rektorze, chciałbym się spytać o lokalizację basenu który AGH zamierza niedługo zacząć budować? Czy będzie to może miasteczko studenckie, jeśli tak to gdzie dokładniej?
Rektor_AGH: 1 kwietnia 2006 rozpoczynamy budowę basenu za ulicą Tokarskiego. Mam nadzieję, że uda się zbudować ten basen w ciągu 15 miesięcy i będzie to przepiękny obiekt z trzema nieckami.

Ayatollah: Czy zamierza Pan zrealizować inwestycje które były kontrowersyjne jak na przykład kolejka linowa z AGH na Miasteczko Studenckie?
Rektor_AGH: Nie. Natomiast podoba mi się inny pomysł. Mam zamiar zakupić trochę rowerów, którymi studenci będą mogli dojeżdżać na naszą Uczelnie. Będzie zdrowo i szybko.

hh: Panie Rektorze czy powstanie ściezka rowerowa do Miasteczka
Rektor_AGH: Chciałbym. Martwi mnie, że czasami studenci brną w błocie. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego.

szukajacypracy: Panie Rektorze dlaczego na naszej uczelni nie działa prężnie Cetrum Karier, tak naprawdę nie wychodzą Oni na przeciw studentom... A zazwyczaj widać ich na uczelni jako uśmiechający się ludzie i robiący dobre wrażenie... Czy da się coś z tym zrobić??
Rektor_AGH: Tak. Rozpoczynamy rozbudowę Centrum Karier, ale także rozpoczęliśmy nawiązywanie kontaktów z wieloma firmami, które mam nadzieje, zaoferują naszym studentom prace. Moje obserwacje są takie, że nasi studenci mimo często początkowych trudności w miarę szybko uzyskują prace w przemyśle. To nas rożni od innych uczelni, które nie zawsze mają tak dobry kontakt z przemyslem.

jj23: Panie Rektorze, czy Akademia będzie rozwijac kierunki humanistyczne i czy z tego będzie Uniwersytet Techniczny ?
Rektor_AGH: Tak, powoli. Mam nadzieję, że już za kilka lat będziemy mieli co najmniej trzy kierunki humanistyczne na naszej uczelni. Natomiast Uniwersytetem technicznym jesteśmy juz teraz.

szukajacypracy: Wracając do Centrum Karier to dlaczego 90% studentów nawet nie wie, gdzie to biuro się znajduje? Może władze uczelni mogą coś z tym zrobić...
Rektor_AGH: Oczywiscie martwi mnie to bowiem Biuro Karier mieści się w centrum Miasteczka Studenckiego. Poproszę organizacje studenckie o pomoc w tej sprawie.

Ola: Co będzie z Międzynarodową Szkołą Inżynierską? Byłoby szkoda gdyby ją zlikwidowano.
Rektor_AGH: Problem jest szerszy. Miedzynarodowa Szkoła Inżynierska zostanie zlikwidowana. W jej miesjce zostaną powołane Międzynarodowe Studia Inżynierskie, których celem będzie szerokie kształcenie naszych studentów, a także studentów zewnętrznych

Myszka: Czy jest szansa na wprowadzenie systemu oceniania poziomu nauczania naszych wykładowców?
Rektor_AGH: Tak - system ten jest przygotowywny i w najbliższym czasie zostanie wdrożony na wszystkich wydziałach.

rybka: Czy "bycie" Rektorem podoba się Panu?
Rektor_AGH: Tak, zwłaszcza w niedzielę ;-) Wszyscy mi się kłaniają...

student_mse: Czy planuje pan rozwinąć Międzywydziałową Szkołę Energrtyki [MSE] o jakiś inny kierunek?
Rektor_AGH: Nie, Miedzywydziałowa Szkoła Energetyki docelowo zostanie przekształcona w wydział z bardzo fajnymi specjalnościami. Myśle, że ona będzie się wspaniale rozwijać bo taka jest potrzeba rynku pracy.

misiosoft: Panie Rektorze podobno ma się zmienić regulamin studiów na AGH, czy jest to prawda i czy szykują się jakieś rewolucyjne zmiany?
Rektor_AGH: Rewolucyjne? Nie. Ale zmiany będą. Dopiero nad tym pracujemy, trudno mi powiedzieę jaki będzie ostateczny kształt.

paralityk: Czy zamierza Pan postawić na AGH jakiś pomnik upamietniający Pana lub Pana małżonkę tak jak to zrobił prof. Ryszard Tadeusiewicz?
Rektor_AGH: Niestety nie. Nie lubię się powtarzać. A jak znam moją żonę ona by mi tego nie darowała.

misiosoft: Czy ma Pan Rektor jakiś pomysł na polepszenie poziomu nauczania języków obcych na AGH
Rektor_AGH: Tak, zostanie teraz wdrożony nowy system kształcenia języków na AGH (myślę, że w najbliższym czasie)

tomeK: Panie Rektorze, wracając do tematu młodych pracowników nauki... czy uczelnie wyższe obowiązuje ustawa o tym, iż 3 umowa zatrudnienia musi być zawarta na czas nieokreślony?
Rektor_AGH: Tak.

simpo: Jakie szanse konkurowania ze światowymi gigantami pokroju firm Motorola, czy Sony mają polskie uczelnie techniczne, przecież wiadomo, że naklady tych firm na dzielalność naukową wielokrotnie przewyższają budżet niejednej polskiej uczelni?
Rektor_AGH: Pieniądze są ważne, ale myślę że o wszystkim decydują młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Bardzo mnie cieszy, że wlaśnie firma Motorola, ale takze Sony, NEC, już dzisiaj poszukują naszych absolwentów. I nie jest to reklama. Tak faktycznie jest.

ttoperz: Panie Rektorze, czy można wiedzieć jakiej drużynie piłkarskiej Pan kibicuje i czy chodzi Pan na mecze?
Rektor_AGH: Wisła Kraków. Kiedyś grałem w piłkę. Nawet w II lidze i mam to we krwi. Co do meczy - rzadko na nie chodzę. Ale dostałem niedawno karnet od Wisły Kraków, być moze zacznę.

Makaronik: Czy byłby Pan w stanie wesprzeć młodego człowieka, jeszcze studenta, który otworzyłby własną działalność i miałaby ona służyc studentom i młodym ludziom i jakby takie wsparcie mogło wyglądać?
Rektor_AGH: Jest to problem, ponieważ obowiązuje mnie ustawa o dyscyplinie finansów publicznych. Niestety nie mogę wspomagać działalności prywatnej.

Stypendysta: Co prawda to początek kadencji, ale czy może się Pan pochwalić jakimiś już sukcesami? I jaka była pana największa porażka do tej pory?
Rektor_AGH: Za sukces uważam wyniki finansowe Uczelni za ostatni okres, a także przygotowanie programu rozwoju uczelni na najbliższe lata. Zostanie on w całości zrealizowany. Porażki jeszcze nie miałem, ale może się zdarzyc... czas pokaże.

ballista: Czy poszedłby Pan ze studentami na piwo?
Rektor_AGH: Tak! Ale dlaczego tylko ze studentami? Płeć piękna też mnie interesuje.

jj23: Panie Rektorze, czy Pana zdaniem dobrze się stało, że resort edukacji MEN i nauki dawniej KBN są połączone, czy ma Pan jakąś rozsądniejszą propozycję jako Rektor wielkiej Uczelni ?
Rektor_AGH: Uważam, że źle się stało. Lepszy był podział na edukację i naukę. Niestety nawet jako rektor dużej Uczelni nie mam wpływu na decyzje zapadające w Warszawie.

Koshmaar: Jakie są pana poglądy na temat wprowadzenia odpłatnych studiów dziennych na wyższych uczelniach?
Rektor_AGH: Aktualnie jestem przeciw. Uważam, że nasze społeczeństwo nadal jest biedne. Oczywiście w przyszłości pewnie nie uciekniemy przed jakąś odpłatnością lecz wówczas powinna być rozbudowana szeroka pomoc stypendialna.

Makaronik: Panie Rektorze, czy slyszał Pan o Inżynierskich Targach Pracy? I co Pan sądzi o tym projekcie? Czy projekt robiony przez studentów dla studentów Pana zdaniem ma sens??
Rektor_AGH: Tak słyszałem, będzie w marcu. Uważam, że właśnie studenci są predysponowani do wykonywania tego typu imprez.

Stypendysta: Czy będą większe stypendia?
Rektor_AGH: Nie wiem... Jeśli będą odpowiednie możliwości uczelni oczywiście tak. Chcę być blisko studentow, a ponieważ pochodzę z raczej biednej rodziny dla mnie ten problem jest ważny.

ArturLisu: Czy istnieje projekt zmiany również polskiej nazwy uczelni po tym jak jakiś czas temu została zmieniona angielska?
Rektor_AGH: Z tym jest problem, ponieważ w Ustawie o szkolnictwie wyższym uczlenie o nazwie "Akademia" są klasyfikowane najniżej. Jeśli będę musiał zmienić nazwę to tylko przez dodanie słow "Uniwersytet Nauk Stosowanych" do obecnej nazwy. Bowiem uważam, że pod tą nazwą, którą mamy obecnie kryje się dorobek blisko 90 lat naszej Uczelni i ona pod tą nazwą jest rozpoznawalna jako bardzo dobra.

misiosoft: Czy to prawda że próg stypendium naukowego ma się zwiększyć do 4,5
Rektor_AGH: Nic na ten temat nie wiem. Taki projekt jeszcze do mnie nie trafił.

Rafaello: Panie Rektorze, jakie ma Pan podejście do Procesu Bolońskiego i czy (kiedy?) zostanie on wdrożony na AGH?
Rektor_AGH: Na niektorych wydziałach już od października tego roku. Natomiast od przyszłego roku wszystkie wydziały przejdą na dwustopniowy system kształcenia.

marysia: Czy kierunek AGH, fizyka medyczna w pana opinii jest kierunkiem po którym można znaleźć łatwo pracę i na czym będzię ona polegała??
Rektor_AGH: Myśle, że tak. Medycyna bez fizyki dzisiaj praktycznie nie istnieje, bez jej rozwiązań.

mireq: Panie Rektorze, czy AGH podejmuje jakieś działania aby studenci mogli w trakcie studiów odbywać praktyki w renomowanych koncernach, zwiekszając w ten sposób szanse na późniejsze zatrudnienie?
Rektor_AGH: Tak. Podpisujemy szereg umów o odbywaniu praktyk w różnych renomowanych koncernach i myślę, że w niedługim okresie czasu efekt naszych działań będzie widoczny.

mireq: Panie Rektorze, czemu polskie uczelnie w tym AGH są dopiero w czwartej setce najlepszych uczelni na świecie?
Rektor_AGH: To jest problem kto ocenia ale jest także problem drugi. My w stosunku do wielu uczelni światowych ciągle jesteśmy małą uczelnią o zbyt małym zasięgu. Ja myślę, że wcześniej czy później musi nastąpić łączenie uczelni w Polsce. Oczywiście na odpowiednich zasadach. Duzy moze wiecej.

jj23: Jak czesto bywa Pan w swoich rodzinnych stronach Tymbark i okolice...
Rektor_AGH: Jeśli tylko czas pozwoli to w każdą sobotę i niedzielę. Ten czas wykorzystuje na pisanie książek oraz dobre piwo.

student_mse: Czy na AGH zostaną wprowadzone elektroniczne legitymacje studenckie?
Rektor_AGH: Tak. Podjęliśmy prace w tym zakresie. Myśle, że w niedługim czasie będą wprowadzone elektroniczne legitymacje.

szukajacypracy: Panie Rektorze, czy przyjąłby Pan zaproszenie studentów na imprezę na Miasteczku Studenckim i byłby Pan chętny by wtedy porozmawiać ze studentami w cztery oczy i dostrze nasze problemy i wątpliwości związane z uczelnią...
Rektor_AGH: Tak, ale nie w cztery oczy. Myślę, ze byłoby was więcej :). Proszę uzgodnić tylko termin imprezy o której mowa.

munkk: Czy nie uważa Pan, że proces rekrutacji na naszej uczelini jest zły? Czy nie powinno się sprawdzać przyszłych studentow pod względem predyspozycji do danego kierunku, podobnie jak w szkołach teatralnych sprawdza się predyspozycje aktorskie?
Rektor_AGH: Pewnie proces rekrutacji należy poprawić, niektórzy studenci rzeczywiście nie mają predyspozycji do kształcenia się na danym kierunku, natomiast matematyka musi być wszędzie.

kaligula: Czy planowane są jakieś podwyżki pensji pracowników na AGH?
Rektor_AGH: Podwyżki pensji zależą od ministerstwa. Natomiast chciałbym na niektórych kierunkach otworzyć studia wieczorowe i wszystkie zarobione pieniądze przeznaczyć na podwyżki.

Kasia_84: Na jaki temat pisze Pan Rektor książki?
Rektor_AGH: Jestem specjalistą z mechaniki skał i mechaniki gruntów. A książki pisze na temat tuneli, tąpnięć, i kończę książkę z metod numerycznych, a konkretnie z metody elementów skończonych i elementów brzegowych.

roberto: Jakiemu wydziałowi ma służyc nowo budowany budynek dydaktyczny w okolicy DS "Slumsy"?
Rektor_AGH: Telekomunikacji.

Lucas: Na jakie istotne zmiany w najbliższym czasie możemy liczyć na uczelni?
Rektor_AGH: Temat rzeka - myślę, że należy się zapoznac z moim progrmem, który mogę przesłać także elektronicznie.

Studencina: Panie rektorze, jakie zdanie ma Pan w sprawie wprowadzenia zakazu używania programów P2P na Miasteczku Studenckim?
Rektor_AGH: Co prawem nie jest zakazane jest dozowlone ale powinno się to monitorować. Trzeba do tego podchodzić z rozwagą.

munkk: Czy nie uważa Pan, że są kierunki na naszej uczelni, które nie dają odpowiedniego wykształcenia i ich obecność na AGH jest podtrzymywana historycznie?
Rektor_AGH: Uważam, że wszystkie kierunki studiów są potrzebne gospodarce narodowej. Natomiast jest inny problem. Czy liczba studentów studiujących na danym kierunku nie jest za duża w stosunku do potrzeb. Nie chcemy kształcić w próżnię.

roberto: Słyszałem, że polscy rektorzy dyskutują nad wprowadzeniem dopłat dla studentów którzy wybrali kierunki techniczne. Czy rozważana jest taka możliwość i kiedy takie dopłaty mogłyby zostać wprowadzone?
Rektor_AGH: Nic o tym nie słyszałem, a jestem członkiem KRASP, w którym podejmuje się różne decyzje.

jj23: Panie Rektorze, skąd Pan czerpie wiedzę o tym co się "naprawdę" dzieje na Uczelni bez "rektorskiego" filtru ?
Rektor_AGH: Trudne pytanie, ale bardzo często chodzę po Uczelni, staram się rozmawiać z wieloma osobami a ponad to mam zaufanie do otaczających mnie osób.

kaligula: Czy poprze Pan wprowadzenie ulg dla doktorantów w komunikacji miejskiej? Czy słuszne jest dawanie ulg kolejnej grupie społecznej?
Rektor_AGH: Tak, tak

Marcin: Wiadomo że teraz zbliża się niż demograficzny, czy to spowoduje większy nabór studentów z obcych krajów? Czy to nie spowoduje obniżenia wysokiego poziomu na uczelni?
Rektor_AGH: Rzeczywiście niż demograficzny może spowodować mniejszy nabór studentów na Uczleni. Jednakże co roku na naszą uczelnie mamy więcej dwu lub trzykrotnie kandydatów niż miejsc. Myślę, że naszej Uczelni ten problem nie będzie dotyczył. Natomiast będą u nas kształcili się studenci z innych krajów - podpisujemy umowę z Norwegią i Laosem i myślę, że nie przyjmiemy na Uczelnie słabych studentów.

marysia: Gdyby miał Pan możliwość kandydowania na posła, czy skorzystał, by Pan z niej?
Rektor_AGH: Nie. Zdecydowanie.

misiosoft: Czy obecna dyskusja przebiega tak jak się Pan spodziewał i czy planuje Pan znowu "poczatować"
Rektor_AGH: Bardzo chciałbym, może za ponad miesiąc. Jestem zadowolony z tej dyskusji a ponadto jest to doskonały sposób na kontakt "w cztery oczy".

Moderator: To będzie już ostatnie pytanie do Pana prof. Antoniego Tajdusia

Makaronik: Na ile pytań nie zdąrzył Pan dziś odpowiedzieć i pod jakim kątem wybierał Pan pytania?
Rektor_AGH: Nie odpowiedziałem na okolo 40 pytań. Przyznam, że wybierałem je raczej losowo. Nie ma bowiem trudnych pytań są tylko trudne odpowiedzi.

Rektor_AGH: Dziękuje bardzo za dzisiejsze spotkanie. Był to dla mnie ogromny zaszczyt, ale z piwa nie rezygnuję :-)

Moderator: Zapis czata będzie dostępny pod adresem - http://www.cyfro.net/chat/
Moderator: Zapraszamy na czat o godzinie 20:00, 8 marca 2006 z dr Antonim Cieślą - Prorektorem ds. Kształcenia
** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra