Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 8 marca 2006

Zapis czata z Prorektorem ds. Kształcenia dr hab. inż. Antonim Cieślą

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Prorektor: Dobry wieczór. Witam wszystkich na czacie. Na początek naszego spotkania chciałem powiedzieć, że dziś jest dzień szczególny. Mianowicie - Dzień Kobiet. Zatem wszystkim dziewczynom, które za chwilę będą kobietami składam najlepsze życzenia, żeby z tej kobiecości nie uroniły nic. Jest to dla mnie stresujące przeżycie ponieważ przeżywam go po raz pierwszy, a każdy mężczyzna który przeżywa jakąś rzecz po raz pierwszy jest po prostu zestresowany.

Terrorysta: Czy będzie zmieniony system rekrutacji na uczelnie? A jeśli tak to jakie istotne zmiany zostaną wprowadzone
Prorektor: System rekrutacyjny jest znany od 31 maja 2005 roku i już żadnych zmian na rekrutacje na rok akademicki 2006/2007 nie można dokonywać. Zasady rekrutacji są bardzo proste i przejrzyste i są dostępne na stronie www.ukr.agh.edu.pl

Kargul: Lubi Pan piwo? Czy poszedłby Pan na piwo z bracią studencką i w luźnej atmosferze porozmawiał o sprawach Akademii?
Prorektor: Yes, yes, yes! ... Czy poszedłbym...? Ja już byłem i to nie raz i w luźnej atmosferze rozmawiałem o sprawach Akademii i nie tylko (a jakich? mozemy porozmawiać przy piwie). Teraz (po czacie) idę na koncert orkiestry dętej w Karliku i tam liczę na kufel piwa

nudziara: Jakie są szanse na uruchomienie w tym roku rekrutacji na studia o kierunku Inzynieria Biomedyczna?
Prorektor: Szanse są duże. jesteśmy na to przygotowani. Do szczęścia brakuje nam tylko podpisu ministra na odpowiednim zarządzeniu, które pozwoli nam uruchomić ten kierunek.

Murek: Dobry wieczór. Szanowny Panie Rektorze dlaczego chciał Pan zostać Prorektorem
Prorektor: Jestem strasznie ambitny... a mowiąc serio to brać studencka mnie do tego zachęcała. A ponieważ jestem jej powolny zgodziłem się.

stokrotka: Jak pan Profesor czuje się w roli Prorektora?
Prorektor: Very bardzo dobrze. Aczkolwiek brakuje mi strasznie czasu chociażby na pójście na piwo z bracią studencką.

krzysio_wojownik: Czy interesuje się pan sportem, a jeśli tak to za jakim klubem piłkarskim pan jest?
Prorektor: Nie jest to moją pasją życiową. Kluby krakowskie ewentualnie, ale spokojnie. Nie podniecam się.

czarnuch: Podobno ma się zmienić regulamin studiów na AGH, czy jest to prawda i czy szykują się jakieś rewolucyjne zmiany?
Prorektor: Tak, zmieni się regulamin studiow. Pracuje nad tym zespól powołany przez jego Magnificencje Rektora AGH. ta zmiana wymuszona jest Ustawą "Prawo o szkolnictwie wyzszym". Musimy zmienić statut Uczelni dopasowując go do wymogów tej ustawy, a w ślad za tym musimy zmienić regulamin studiów. Zmian rewolucyjnych nie będzie i to mogę zagwarantować. Regulamin studiów będzie konsultowany ze studentami (URSS) i oni na pewno nie dopuszczą do zmian rewolucyjnych.

chris: Czy stypendium naukowe w dalszym ciągu będzie od średniej ocen 4.25?
Prorektor: Średnia ocen decydująca o stypendium zależy z jakiego Pan jest wydziału i jest różna dla różnych wydziałów. Liczba, którą Pan podał jest tą bazową liczbą. Chyba nie zdradzę tajemnicy, że są pewne koncepcje, według których ten system powinien być zmieniony. Być może będziemy brać pod uwagę określoną liczbę studentów, a średnia sama się dopasuje do naszych kryteriów. Nie będę tego tematu rozwijał w tej chwili, ale możemy w najbliższej przyszłości do sprawy wrócic.

stokrotka: Czy to prawda ze teraz będzie brana pod uwagę średnia arytmetyczna a nie ważona?? Dlaczego??
Prorektor: Te sprawy będzie określał regulamin studiów. Na najbliższym zebraniu z prodziekanami wydziałów będziemy omawiać tę sprawę.

student: Czy dotarły do Pana wyniki ankiet które dostaliśmy na zajęciach w SJO i co sądzi Pan o SJO?
Prorektor: Nie dotarły do mnie wyniki ankiet. Myślę, że SJO jest potrzebne. O ile rozumiem podtekst pytania chodzi o naukę języków obcych w najbliższej przyszłości. Muszę więc powiedzieć, że Senat AGH ustalił te zasady przyjmując stosowną uchwalę.

balbinka: Słyszałam że na AGH ma powstać jakaś szkoła języków obcych? Czy to prawda? Jakie lektoraty będą tam prowadzone?
Prorektor: Pani balbinko podoba mi się Pani nick, bo przypomina mi moją mlodość (gąskę Balbinkę z moich dobranocek), a pytanie jest dobre i świadczy o tym, że Pani myśli. Szkoła Języków Obcych już jest (SJO). Uczą tam: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpanskiego, rosyjskiego. Przyszłość pokaże, co będzie dalej.

chris: Jaki jest Pana ulubiony gatunek piwa?
Prorektor: Warka Strong (ale w butelce). Wszystkie piwa konsumuje, ale bardzo lubię zrobić sobie mixa (Porter i Żywiec jasny, proporcje dowolne). To jednak poniewiera ;-)

jj23: Panie Rektorze, czy pełniąc funkcję na Akademii ma Pan jeszcze czas na pracę naukową
Prorektor: W skromnym wymiarrze czasu, ale jednak tak. Piszę artykuły na konferencje. uczestniczę w tych konferencjach. Kadencja prorektora trwa skończony czas i potem następuje czas powrotu do nauki dlatego nie mogę sobie pozwolić na luksus zerwania wszystkich kontaktów z nauką.

powietrze: Dużo mówi się równości w dostepie do nauki dla każdego. Tymczasem studentom pochodzącym z małomiasteczkowych terenów tudzież wsi mają duże problemy z dostaniem się na "lepsze" kierunki. Taki student zostaje przyjęty na inny kierunek, ale "nie podoba mu się"

Prorektor: Drogie powietrze. Znam ten ból, bo sam pochodzę z podkrakowskiej wsi, ale jakby nie patrzeć jestem juź Prorektorem. A więc można. Nasza Uczelnia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom takich własnie osób proponując im w tym roku uczestnictwo w tzw. kursach zerowych (przygotowujących do matury z przedmiotów ścisłych). Uczelnia partycypuje nie tylko w logistyce tych kursów, ale także dofinansowuje te kursy. Zachęcam zatem wszystkich zainteresowanych (a Pana znajomych z małych miejscowości szczególnie) do udziału w tych kursach. Szczegóły można znaleźć pod adresem: www.dzn.agh.edu.pl.

maciejka: Mam pytanie takie studjuje fizykę na polibudzie i chciałbym od przyszłego roku zacząc drugi kierunek na AGH - informatykę bo trochę mnie to wciąga czy muszę zaczynać od nowa? Czy mogę w jakiś spsób niezaczynając znowu od 1 roku się przenieść. Jeśli tak to w jaki sposób? Proszę o szczegółowe informacje.
Prorektor: maciejko! Rozmawia Pan z Prorektorem, zatem proszę posługiwać się językiem literackim i nie używać slangu studenckiego. Jeżeli Pan sformułuje pytania w takim właśnie języku chętnie odpowiem.

ttoperz: Kto jest Pana ulubionym pisarzem polskim?
Prorektor: Jerzy Andrzejewski i jego książka pod tytułem "Popiol i diament". A tak na marginesie ciekaw jestem kto z Was wie o czym ta książka jest i skąd autor zaczerpnął jej tytuł? Ogłaszam zatem konkurs z nagrodą Prorektora (jego uśmiech nr 5).

Zuza: Pytanie a propos dzisiejszego dnia - "Brunetki, Blondyki ja wszystkie Was dziewczynki ... całować chcę" ... Czy woli Pan Rektor Blondynki, Brunetki czy też ... może Rude?? :-)
Prorektor: Szatanki - jeśli chodzi o kolorystykę. Jeśli chodzi zaś o temperament to ogniste (np. moja Marta - Maciek patrzy teraz na mnie z zazdroscią).

czarnuch: Kiedy zostanie wprowadzony system oceniania prowadzących zajęcia o którym tak szumnie się mówi juz od dawna?
Prorektor: Przecież taki system już działa i studenci oceniają prowadzących zajęcia. Te oceny są brane pod uwagę podczas okresowej oceny pracowników.

pingwinek: Co Pan myśli o naukowcach którzy pchają się do polityki? Czy sam by Pan też kandydował do sejmu albo senatu?
Prorektor: Nie - nie będę kandydował ani tu, ani tu. Co zaś do myślenia - mniemam, że mamy podobne zdanie.

paranoyka: Niż demograficzny coraz bliżej. Czy nie uważa Pan że uczelnia powinna się bardziej reklamować w Polsce i na Świecie podobnie jak to czyni Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Wrocławski?
Prorektor: Rzeczywiście niż demograficzny puka do naszych drzwi. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że niewielu spośród młodych ludzi chce studiowac na uczelniach technicznych. Stąd też nasza troska o jak najlepsze reklamowanie naszej Uczelni. Rektor powołał Zespół ds. promocji, który właśnie rozpoczyna nową kampanię reklamową (skazaną na sukces).

maciejka: A wracając do tematu: Studiuje fizykę na Politechnice Krakowskiej i chciałbym od następnego roku zacząc drugi kierunek na AGH i chciałbym by to była informatyka. Zauważyłem że programowanie też jest bardzo ciekawe, poza tym zaprzyjaźniona profesorka tak mi doradziła, żebym spróbował rozpocząć drugi kierunek na AGH. Czy istnieje mozliwość przeniesienia sie odrazu na drugi rok bez zaczynania wszystkiego od początku?
Prorektor: Radzę zwrócić się z tą kwestią do dziekana tego wydziału, na którym jest kierunek informatyka (na AGH istnieją cztery takie wydziały wliczając w to informatykę stosowaną). W dziekanacie dowie się Pan o kryteriach przyjęcia, ewentualnych rożnicach programowych i najważniejsze: czy są wolne miejsca. Odsyłam zatem do dziekanatów.

student: Panie Rektorze, czy to prawda, że ma powstać nowy wydział humanistyczny np. europeistyka?
Prorektor: Pytanie ma szerszy kontekst. Zwłaszcza w świetle "Ustawy o szkolnictwie wyższym", w której to ustawie podana jest hierarchia uczelni. Akademia (jako pojęcie ogólne - w rozumieniu uczelni) jest na miejscu bardzo odległym. Wiele uczelni technicznych stara się o zmianę nazwy na uniwersytet techniczny. Jeśli na takim uniwersytecie są przynajmniej trzy wydziały humanistyczne to uczelnia może stać się prawdziwym uniwersytetem. Na AGH mamy wydział o profilu humanistycznym (WNSS). Powstanie kolejnego przybliżyłoby nas do "prawdziwego uniwersytetu" ale jest to bardzo, bardzo odległą przyszłość.

astronauta: co pan sądzi o uchwale senatu agh zmniejszającej drastycznie liczbę godzin języków obcych i czy taki projekt był konsultowany ze studentami
Prorektor: Astronauto - AGH pisze się dużą literą (jako, że jest to nazwa własna) i 'Senat' także. Standardy nauczania przewidują 120 godzin nauczania językow obcych. Zatem propozycja Senatu 180 godzin przeczy Pana tezie. Sprawa była dyskutowana na Senackiej Komisji Kształcenia, gdzie zasiada przedstawiciel studentów. W ten sposób należy rozumieć, że problem był konsultowany ze studentami.

fakiniasz: Czy nie sądzi Pan że niektóre kierunki na AGH są już archaiczne? Czy nie wypadałoby ich zastąpić czymś "bardziej na czasie"?
Prorektor: Proszę o konkretne przykłady, które z nich ma Pan na myśli. Sądze, że wszystkie 21 oferowanych przez nas kierunków są atrykcyjne. Staramy się też o uruchomienie nowych kierunków, np. Inżynieria Biomedyczna, czy Mechatronika.

Kali: Kiedy na AGH będą elektroniczne legitymacje studenckie takie jak w Kielcach czy Warszawie?
Prorektor: Pierwszy rok studiow w roku akademickim 2006/2007 powinien dostać takie legitymacje. Problem nie leży w samych legitymacjach, ale w ich personalizacji. Jest to problem logistyczny dla uczelni, któremu środowisko krakowskie poświęca dużo czasu i uwagi.

Krasnal: Czy wydziały mają obowiązek wliczania ocen z lektoratów/egzaminów do średniej? Jest tu jakaś dowolność?
Prorektor: Tak, mają obowiązek.

Murek: Czym Pan się zajmuje w sferze naukowej
Prorektor: Moją pasją naukową jest aplikacja silnych pól magnetycznych wzbudzanych przez elektromagnesy nadprzewodnikowe. Taka aplikacja może mieć miejsce w elektrotechnologiach (separacja magnetyczna itp.)

chris: Które z pytań na dzisiejszym czacie sprawiło Panu największą trudność?
Prorektor: Żadne. Na wszystkie odpowiedziałem z wielką przyjemnością.

Moderator: To już będzie ostatnie pytanie w dziesiejszym spotkaniu

stokrotka: Czy poszedłby Pan Rektor na piwo ale w towarzystwie samych dziewczyn?? Co do miejsca i czasu to uzgodnimy :)
Prorektor: Tak, bardzo chętnie, ale proszę o fotooferty :]

Prorektor: Dziękuję Państwu za wszystkie pytania. Było to nasze pierwsze spotkanie, ale mam nadzieję, że nie ostatnie. Życzę dobrej nocy, miłych snów, a dziewczynom dużo prezentów.

Moderator: Zapraszamy na kolejny czat o godzinie 20:00, 15 marca 2006 z prof. Jerzym Lisem, Prorektorem ds. Współpracy i Rozwoju

Moderator: Zapis czata będzie dostępny pod adresem - www.cyfro.net/chat/

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra