Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 19 kwietnia 2006

Zapis czata z Prorektorem ds. Kształcenia dr hab. inż. Antonim Cieślą

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Prorektor_AGH: Witam bardzo serdecznie na kolejnym jubileuszowym już spotkaniu na czacie. Szczególnie ciepło witam studentów, po świątecznych wakacjach. Mam nadzieję, że wszyscy wrócili szczęśliwie i są wypoczęci. Ponieważ znamy się już dobrze, bardzo zatem proszę o pytania inne niż w rodzaju - "Czy lubię piwo?"

wielkanocny: Czy może już Pan na 100% powiedziec że od nowego roku akademickiego będą legitymacje studenckie elektroniczne? Jak one będą wyglądać?
Prorektor_AGH: Potwierdzam, że dla całego pierwszego roku będą legitymacje elektroniczne. Starsze lata będą je otrzymywać sukcesywnie. Szacunkowy koszt legitymacji to 17 zł. Legitymacja swoim wyglądem przypomina kartę bankomatową. Problemem jest jej personalizacja i tu ewentualnie mogą wystąpić kłopoty.

CICHOCIEMNY: Czy może mi Pan Rektor odpowiedzieć na pytanie: Kto zostanie nowym dziekanem MSE?
Prorektor_AGH: Podziwiam pana upór w zadawaniu tego pytania. Ponieważ śledzę chat, wiem że zadaje to pytanie wszystkim biorącym udział w tych spotkaniach. Odbyło się zebranie organizacyjne w MSE i zostały wyłonione dwie osoby jako potencjalni kierownicy szkoły. Decyzję o tym, który z nich zostanie kierownikiem podejmie w stosownym czasie JM Rektor.

AGHata: Dobrywieczór Panie Rektorze. Proszę nam powiedzieć jakich się Pan obawia pytań?
Prorektor_AGH: Witam panią AGHatę. Mam tremę przed odpowiedzią na każde pytanie. Chciałbym żeby te odpowiedzi wypadły sensownie, nawet na niezbyt sensowne pytania.

paproszek: Co trzeba zrobić żeby dostać się na kursy przygotowawcze na AGH?
Prorektor_AGH: Zgłosić się do organizatorów. Jeśli uszczegółowi pan pytanie o jakie kursy panu chodzi, być może będę w stanie odpowiedzieć szczegółowo. Teraz mogę powiedzieć tylko, że kursy przygotowawcze z matematyki prowadzone są na Wydziale Matematyki Stosowanej.

Mariusz: Dobry wieczór! Rektorzy AGH uchodzą raczej za konserwatywne osoby, natomiast Pan po ostatnim czacie wykazał się odrobiną humoru przełamując ten mit. Czy uważa Pan że słusznie?
Prorektor_AGH: Z taką opinią o Rektorach AGH spotykam się po raz pierwszy. W mojej subiektywnej ocenie ekipa rektorska Pana Rektora Tajdusia, nie jest konserwatywna, wręcz jest postępowa i obdarzona wyjątkowym poczuciem humoru. Dziękuję za wyrażoną opinię o mnie.

kouontaj: Jakie dokumenty muszę złożyć żeby dostać się na Informatykę na AGH?
Prorektor_AGH: Na każdy kierunek studiów wymagane są: *Podanie na ustalonym formularzu *Świadectwo dojrzałości *Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów *Dowód wniesienia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne *4 fotografie legitymacyjne. Rejestracja tych dokumentów odbywać się będzie od 26 czerwca do 21 lipca. Zapraszam Pana na stronę internetową: rekrutacja.ukr.agh.edu.pl

kotek: Czy nie martwi Pana fakt że w Rankingu Szkół Wyższych Rzeczpospolitej AGH spadło z 3 na 7 miejsce? Czy nie uważa Pan że to wina promocji uczelni w Polsce? Jak to się dzieje że Politechnika Warszawska jest lepsza od AGH?
Prorektor_AGH: Niniejszym dementuję jakoby AGH spadło z 3 na 7 miejsce. W ubiegłym roku zajęliśmy 6 miejsce, w tym - 7. Wśród uczelni technicznych od wielu lat plasujemy się na 2 miejscu za Politechniką Warszawską. Dziś nie miałem jeszcze czasu na pełną analizę porównawczą kryteriów oceny i trudno mi powiedzieć w jakiej dziedzinie PW jest lepsza od AGH. Różnice są nieznaczne zapewne.

Yaxx: Witam, jak Pan ocenia poziom nauczania w AGH?
Prorektor_AGH: Uważam, że poziom nauczania na AGH jest bardzo wysoki. Dydaktycy reprezentują wysoki poziom i wymagają także dużej wiedzy od studentów. Najlepszy dydaktykiem jest ten kto wymaga od siebie dużo pracy, ale także wymaga takiego samego nakładu pracy od studentów.

Geronimo: Studiuję juz 3 rok na AGH i niestety nie zdażyło mi się zobaczyć ani razu krzyża w żadnej z sal wykładowych bądź ćwiczeniowych naszej uczelni. Czy jest to może ukłon w stronę 10% społeczeństwa Polskiego które nie nazywa się katolikami. Proszę uprzejmie o odpowiedź.
Prorektor_AGH: Nie ma obowiązku wieszania symboli religijnych w salach wykładowych Uczelni. Nie było też takich postulatów ze strony studentów, bądź ich przedstawicieli z samorządu.

CICHOCIEMNY: Cieszę się że mnie Pan docenił. Proszę powiedzieć: kiedy zostanie powołany wydział Energetyki, na bazie MSE?
Prorektor_AGH: Są rzeczywiście takie zamiary, realizację tych zamiarów umożliwi przyjęcie nowego statutu Uczelni.

bulba: Czy jest jeszcze Techniczny Uniwersytet Otwarty?
Prorektor_AGH: Oczywiście, że tak. Działa już kilkanaście lat. Obecnie kierownikiem TUO jest pan prof. Jan Dobrowolski. Programy wykładów na semestr letnii są dostępne na afiszach i w internecie.

ziutek: Jak Pan ocenia ilu studentów będzie studiowało w nowym roku akademickim na AGH?
Prorektor_AGH: Na rok akademicji 2005/2006 przyjęliśmy na wszystkie kierunki kształcenia ponad 4,5 tys. studentów. Na majowym posiedzeniu Senatu AGH, będziemy dyskutować o limitach przyjęć na rok akademincki 2006/2007. Zamierzamy zwiększyć nieco liczbę przyjętych, także i z tego względu, że chcemy już rekrutować na nowy kierunek studiów jakim jest Inżynieria Biomedyczna. Decyzja o limitach na poszczególne kierunki studiów, należy do Senatu ale wnioskują, o to poszczególne wydziały.

Julius: Czy na AGH są organizowane zjazdy absolwentów? Mieszkam na stałe w Szwecji i chciałbym przyjechać kiedyś na zjazd swojego rocznika ale nic o nim nie słyszałem.
Prorektor_AGH: Istnieje na naszej Uczelni Stowarzyszenie Wychowanków AGH, które zajmuje się między innymi tego typu spotkaniami. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej tego Stowarzyszenia. Poszczególne roczniki studiów same także organizują we własnym zakresie takie zjazdy. Sugeruję nawiązać kontakt z kimś z pańskiego rocznika i wspólnie zainicjować zjazd. O efektach pańskich działań proszę poinformować Dział Promocji AGH (promocja@agh.edu.pl)

Studentka: Dobrywieczór! Chciałam zapytać po co w holu A0 zainstalowano kamerę? Czy ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa na uczelni? Dodam, że obraz kamery można oglądać w internecie.
Prorektor_AGH: Zadecydowały głównie o tym względy bezpieczeństwa.

niezla_laska: Co w tym roku AGH planuje na Juvenalia?
Prorektor_AGH: Z tym pytaniem proszę zwrócić się do organizatorów Juwenaliów: Fundacja Studentów i Absolwentów "ACADEMICA" oraz do URSS. Są tam osoby które udzielą szczegółowych odpowiedzi. Ja mogę pani powiedzieć ile mnie to będzie kosztować (zdrowia i pieniędzy)

fizolek: Ile niezależnych organizacji studenckich działa na AGH? Czy JM Rektor wspiera jakąś organizację w szczególny sposób?
Prorektor_AGH: Na uczelni działają 23 organizacje studenckie i koła naukowe zorganizowane w dwóch pionach (górniczy i hutniczy). Prorektor ds. Kształcenia dysponuje funduszem naukowo - kulturalno - sportowym, z którego dofinansowuje te organizacje. Staram się skromne środki dzielić sprawiedliwie.

CICHOCIEMNY: Proszę powiedzieć, dlaczego nie było godzin rektorskich przed świętami?
Prorektor_AGH: Sprawa godzin rektorskich przed świętami wywołała dużo emocji. Przygotowując organizację roku akademickiego 2005/2006, przewidziano tydzień przerwy świątecznej w zajęciach, a więc cały moduł zajęć został zawieszony. W żaden sposób nie zakłóciło to procesu dydaktycznego. Wydaje się, że studenci mieli dostatecznie dużo czasu, aby dotrzeć do swoich domów, spędzić święta w gronie rodzinnym i spokojnym prowrocie na Uczelnię. Zbliżają się: Juwenalia, rajdy, wizyta Papieża pod koniec maja i wtedy być może trzeba będzie zawiesić na krótki czas zajęcia. Chcę także poinformować drogich studentów, że Uczelnia jest rozliczana przez Państwową Komisję Akredytacyjną z pełnych 15 tyg zajęć dydaktycznych w semestrze.

student: Czy nie tęskni Pan za wydziałem elektronicznym, i jego bracią studencką?
Prorektor_AGH: Przede wszystkim nie ma takiego Wydziału. Jest natomiast Wydział Elektrotechniki Automatyki Informatyki i Elektorniki. Jestem pracownikiem tego wydziału, prowadzę na nim zajęcia, a więc moje konktakty z Wydziałem są codzienne. Mimo wszystko brakuje mi częstych wizyt w B1.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

blondyneczka: Czy uważa Pan że Dni Otwarte AGH mogły by być troszkę na wyższym poziomie? Nie mogłam znaleźć tego czego szukałam. :(
Prorektor_AGH: Odpowiadając nieco żartem, nie wiem czy chodzi blondyneczce o to czy było to na 1 piętrze a nie na 2, a mówiąc serio w mojej (i nie tylko) ocenie było to spotkanie udane i większość uczestników wyszła usatysfakcjonowana. Pozostając w konwencji żartobliwej: wszyscy, którzy chcieli znaleźć "smycze" - znaleźli je.

Prorektor_AGH: Bardzo dziękuję Paniom i Panom studentom (i nie tylko). Przepraszam tych, którzy zadali pytania, a ja nie zdążyłem na nie odpowiedzieć. Zostawimy je na kolejne spotkanie. Życzę dobrej nocy.

Moderator: Zapis czata będzie dostepny na stronie www.cyfronet.pl/chat/
** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Maciej Przybyło
Moderator - Ireneusz Hyra