Czat z władzami AGH - 10 maja 2006
Zapis czata z Prorektorem ds. Nauki prof. dr hab. inż. Kazimierzem Jeleniem
** rozpoczyna się dyskusja moderowana
Rektor_AGH: Witam internautów przybyłych na dzisiejszego czata, serdecznie i zapraszam do zadawania pytań.
Ligowiec: A Pan nie lubi Piłki Nożnej? W telewizji meczyk leci a Pan woli na czacie siedzieć?
Rektor_AGH: Meczyk w telewizji jeden się skończył (na stadionie Wisły), a ten na bieżąco z balkonu mam okazje oglądać, a ten w telewizji wieczorem, to może drugą część obejrzę.
Basia: Ile wynosi stypendium wyjazdowe na stypendium zagraniczne
Rektor_AGH: Zależy na jakie stypendium. Nie można na to jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to bowiem od rodzaju stypendiów.
klakierek: Jaką trzeba mieć średnią na wydziale EAIiE żeby otrzymac stypendium i ile ono wynosi?
Rektor_AGH: Znowu jest to pytanie bardzo szczegółowe i tu jedynie dziekan Wydziału mógłby na to pytanie odpowiedzieć, bo średnie oceny od których się otrzymuje stypendia są uzależnione od wydziału.
bimbrownik: W sumie Juvenalia za pasem. Czy będzie Pan się bawić razem ze studentami? Czy ma Pan jakieś plany na Juvenalia?
Rektor_AGH: Może tak bardzo bawić się ze studentami nie będę, ale jako bezpośredni sąsiad Miasteczka Studenckiego odczuje Juvenalia w sposób akustyczny, a z Juvenaliami zbiega się początek Festiwalu Nauki i już w sobotę będę miał przyjemność uczestniczyć w koncercie w Akademii Muzycznej.
studencina: Dlaczego na stronie Międzywydziałowej Szkoły Energetyki nadal widnieją życzenia Wielkanocne? A informacji o tym kto będzie szefował MSE nadal nie ma :(
Rektor_AGH: Postaram się, aby jutro życzenia wielkanocne zniknęły z tej strony, natomiast wiadomo jest, że na kierownika MSE Senat powołał profesora Gomule z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
qasia: Kibicuje pan Cracovi czy Wiśle??
Rektor_AGH: Raczej Cracovii, ale z Wisłą sympatyzuję.
AGHata: Proszę mi powiedzieć na co może liczyć student AGH chcący mieć dostep do różnych publikacji polskich i zagranicznych drogą internetową. Czy nasi koledzy z zachodu zawsze będą krok przed nami?
Rektor_AGH: Przez Bibliotekę Główną można uzyskać w tej chwili dostęp do wielu czasopism zagranicznych i oczywiście zamieszczonych w nich publikacji.
Gerossimo: Czy mógłby Pan Rektor polecić jakieś poratale naukowe które były by pomocne ogólnie dla studenta AGH?
Rektor_AGH: Przede wszystkim jednak odsyłałbym do dobrych podręczników, które zapewne polecają Państwu wykładowcy. Natomiast w internecie można rzeczywiście znaleźć bardzo dużo informacji, niestety czasem trudno jest oddzielić informacje wartościowe od całkiem przeciętnych i nie do końca dokladnych i prawdziwych. Dość dużo informacji można znaleźć w Wikipedii, jak rowniez na stronach internetowych różnych uczelni i ich wykładowców. Szukając poprzez Google trzeba znaleźć dział "Nauka" i wtedy otwiera się niezwykle bogata oferta informacji z wielu dziedzin nauki. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie.
qasia: Jakie ma Pan zdanie na temat wczorajszych protestów studentów w Warszawie?
Rektor_AGH: Chętnie bym się do nich przyłączył...
Kuba: Jakie predyspozycje powinien mieć dobry fizyk
Rektor_AGH: Niewątpliwie uzdolnienia do przedmiotów ścisłych, dociekliwość i pracowitość, bo to pozwala opanować podstawowe zagadnienia z fizyki. Natomiast do tego, by zostać prawdziwym naukowcem-fizykiem trzeba mieć tak zwaną iskrę bożą i niezwykle elastyczny, otwarty na wszelką informację sposób rozumowania. Fizyka z jednej strony jest nauka przyrodnicza, ale również nauką ścisłą. I połączenie tych dwóch obszarów wielu ludziom sprawia trudności i często fizyka postrzegana jest jako nauka trudniejsza na przykład od matematyki.
qasia: Czy uważa Pan, że obecna koalicja pis i samoobrony będzie miała jakiekolwiek dobre skutki?
Rektor_AGH: Wątpie w to, no ale zobaczymy myślę już w najbliższym czasie, jak ta koalicja będzie funckjonowała.
tadeus: Proszę mi powiedzieć kto wspiera finasowo AGH oprócz pieniędzy państwowych. Czy "umiemy" sobie znaleźć sponsorów? Mam tu na myśli przykład AE i ich wysokich stypendiów naukowych.
Rektor_AGH: Uczelnia oczywiście uzyskuje dotacje z pieniędzy państwowych, ale pozyskuje także fundusze unijne, jak również ze zleceń gospodarki krajowej. Nie zawsze przenosi się to bezpośrednio na stypendia naukowe, które w naszych warunkach wynikają właściwie z dotacji ministerstwa. Osobna sprawa jest pozyskiwanie stypendiów zagranicznych. Nie umiem ustosunkować się do informacji o wysokich stypendiach naukowych w AE. W naszych warunkach możemy dawac większą liczbę stypendiów za wyniki w nauce, ale niższych, lub tez mniej wyższych. Zależy to od decyzji władz Uczelni i wydziałow.
Kuba: Ilu miał Pan wybitnych studentów i co oni teraz robią jeśli oczywiście Pan wie.
Rektor_AGH: O niektórych na pewno wiem i naprawde zrobili bardzo błyskotliwe kariery. Z ostatniego okresu jeden z moich studentów, a później doktorantów, zajął wysokie stanowisko w Motoroli. Następnie miałem studentów, ktorzy uzyskali stypendia doktorskie w uczelniach i jednostkach zagranicznych.
AGHata: Proszę wymienić trzech absolwentów AGH z których uczelnie jest najdumniejsza?
Rektor_AGH: Nie chciałbym wymieniać nazwiska tych osób, ale mamy absolwenta, który pracuje w dziedzinie ewolucji gwiazd i galaktyk, jest liczącym się specjalistą. Niewątpliwie Pańswtwo słyszeli o najmłodszym profesorze w Polsce, który jest pracownikiem naszej Uczelni. A dumny jestem z kilku absolwentów, o których otrzymałem informację zarówno z Japonii, jak i z Danii, gdzie wykonali bardzo dobre prace doktorskie i włączyli się intensywnie w prace naukowe. Jako, że jestem fizykiem no może nie znam dokładnie absolwentów innych wydziałów Uczelni, ale postaram się tą moją wiedzę uzupełnić i przy najbliższym spotkaniu postaram się Państwu te informacje przekazać.
Gerossimo: Czy student mający zajęcia z takich programów jak AutoCAD, SOlidWorks, Matlab moze legalnie korzystać z takich programów aby mógł zrobić "legalnie" projekt na zaliczenie Czy uczelnia nie wymusza na studentach poniekąd piractwa?
Rektor_AGH: Uczelnia ma licencję na wiele programów i właściwie tylko z takich programów można korzystać. Jeśli rzeczywiście zmuszani są Państwo do korzystania z pirackiego oprogramowania to jest to wielce naganne.
qasia: Co dla Pana jest bardziej stysfakcjonujące: uczenie czy zarządzanie?
Rektor_AGH: Na pewno uczenie, to daje znacznie więcej satysfakcji. W ostatnich latach prowadziłem zajęcia ze studentami z wydziału WFiIS i miałem z nimi bardzo dobry kontakt i bardzo te zajęcia lubiłem. Zarządzanie czasem daje satysfakcję, ale na ogół jest dużym obciążeniem czasowym uniemożliwiającym na przykład intensywne prace naukowe.
Pralotniarz: Gdzie jest największy ośrodek gdzie pracują fizycy w Polsce
Rektor_AGH: Jest kilka dużych ośrodków fizycznych. Trudno w tej chwili w liczbach to porównać, ale są to Uniwersytety Warszawski, Jagielloński, a także AGH, duże grupy fizyków pracują w PAN oraz w niektórych instytutach resortowych.
emka: Mam pytanie trochę na inny temat: Czy kandydat na studia, który posiada certyfikat z języka obcego ma możliwość uzyskania dodatkowych punktów za język obcy?
Rektor_AGH: Obecnie przy rekrutacji uwzględnia się oceny uzyskane na maturze i o ile wiem za certyfiakty punktów się nie dostaje. Natomiast w trakcie studiów wykazanie się certyfikatem umożliwia zaliczenie pewnej części zajęć z języków obcych. Oczywiście jeśli ktoś chce, bo Uczelnia daje możliwość uczestniczenia w zajęciach z języka obcego na różnych poziomach.
tadeus: Czy możemy liczyć Panie Rektorze na kolejną edycję "Czat z władzami" w nowym roku akdemickim. Pomysł jest naprawdę udany i nowatorski. Jest bardzo wygodna i chyba jedyna okazja zadania pytania osobie będącej we władzach AGH
Rektor_AGH: Oczywiście, że jeśli tylko będą osoby zainteresowane dyskusją z władzami Uczelni to czat będzie podtrzymywany. Zapewne po przerwie wakacyjnej. My traktujemy to rzeczywiście jako możliwość kontaktu z naszymi studentami i bardzo sobie cenimy zwłaszcza uwagi krytyczne.
AGHata: Kto jest tym najmłodszym profesorem w Polsce i z jakiego wydzialu jest ta osoba? Czy to moze prof Galias z którym miałam mieć przyjemność ćwiczenia??
Rektor_AGH: To nie jest oczywiście tajemnica, bo juz w prasie szeroko o tym informaowano. Jest to Pan Ogiela z Wydziału EAIiE.
Pralotniarz: Jaka jest ulubiona aktorka lub aktor z ekranu telewizji lub z desek teatru
Rektor_AGH: Nie mam w tym względzie faworytów. Tym bardziej, że w ostatnim okresie mego życia, sprawowania różnych funckji mam niezmiernie mało czasu na oglądanie filmów zarówno w telewizji, jak i w kinie.
informatyk: Kiedy po raz pierwszy zetknął się pan z komputerem i z internetem?
Rektor_AGH: Ja należe do starszej generacji. Na studiach, które odbywalem na przełomie lat 50/60 w programie studiów nie było jeszcze żadnych przedmiotów o charakterze informatycznym. Moje pierwsze zetknięcie z komputerem było na Wydziale Geodezji, gdzie zainstalowany był komputer Odra. Później przyszła faza coraz bardziej zaawansowanych komputerów, aż do komputerów osobistych. Pracując na Wydziale Fizyki mogłem stosunkowo wcześnie już z tą techniką się zapoznać, jako że fizycy bardzo szybko zaczęli korzystać z tych możliwości. Prawdziwy kontakt na szerszą skalę miałem podczas wyjazdów zagranicznych, a było to na początku lat siedemdziesiątych.
Gerossimo: Czy na uczelni ściśle związanej z JPII (tytul honoris causa) gdzie znajdują się chrześcijańskie stowarzyszenia studenckie, organizującego co roku msze inauguracyjne, nie powinno znajdować się krzyży w salach wykładowych? Czy poparl by Pan Rektor Jeleń taką inicjatywę?
Rektor_AGH: To jest tylko decyzja władz poszczególnych wydziałow. Znam sale wykładowe, w których krzyże wiszą, są i takie, gdzie ich nie ma.
lukasz: Na jakich zasadach jest wolny słuchacz na uczelni?
Rektor_AGH: W tej chwili Prawo o szkolnictwie wyższym nie przewiduje przyjmowania kandydatów na wolnych słuchaczy. Natomiast czasem wydziały tworzą rezerwowe listy kandydatów, którzy mają szansę zostać studentami, jeśli zwolnią sie miejsca na danym kierunku studiów. Tu chciałbym wyjasnić, że moje odpowiedzi związane z rekrutacją i studiami nie są może do konca precyzyjne, bo od tego jest dziekan do spraw kształcenia. Ja zajmuję się sprawami nauki i między innymi studiami doktoranckimi i podyplomowymi. Przewidywany jest czat z Przewodniczącym Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej - profesorem Januszem Majewskim i on będzie w pełni kompetentny, by na te pytania odpowiedzieć.
qasia: Jakie jest Pana ulubione miejsce w Krakowie (oprócz AGH oczywiście)?
Rektor_AGH: Niewątpliwie wielkim sentymentem darze Uniwersytet Jagiellonski, którego jestem absolwentem, a bardzo lubię zwłaszcza wieczorne spacery po Krakowie, jego rynku i okolicznych ulicach.
AGHata: Czy nie uważa Pan ze na uczelni technicznej (nie tylko na AGH) studenci uczą się również złej formy sprytu tzn. cwaniactwa i kombinowania co się później często odbija w ich dalszym życiu?
Rektor_AGH: Niestety zachowania takie występują wśród naszych studentów i to nie tylko na naszej Uczelni, ale to nie jest usprawiedliwienie. Zapewne powinno się w uczelniach dążyć do tego, aby takie sytuacje nie występowały, ale jest to bardzo trudne do realizacji 'od góry'. W szkołach zachodnich, o ile wiem, występuje to w znacznie mniejszym stopniu, o czym miałem się okazje przekonać kiedy moja córka uczęszczała do gimnazjum w Niemczech.
plamka: Co lubi Pan robić w wolnym czasie?
Rektor_AGH: Wolnego czasu po pierwsze mam bardzo mało, ale trochę mam. Mam poza Krakowem domek z ogrodem i tam mogę oderwać się od spraw codziennych i powrócić z nowymi siłami do pracy.
kusinka: Czy gdyby się Pan jeszcze raz urodził czy też zostałby Pan fizykiem?
Rektor_AGH: Zostałbym fizykiem, ale zająłbym się fizyką medyczną. Na przykładzie studiów fizyki medycznej na wydziale, na którym przez 6 lat byłem dziekanem mogę powiedzieć, że są to studia lączące wiele dziedzin: od fizyki, poprzez biologię, mikrobiologię, jak również typowe przedmioty medyczne (anatomie itd.) i podbudowane dobrym przygotowaniem informatycznym.
lukasz: Czy przy składaniu papierów, można również starać się o bezpłatny akadaemik, czy jak to jest?
Rektor_AGH: Przy składaniu dokumentów można składać również podanie o miejsce w akademiku, ale miejsca te są płatne z tym, że równocześnie można składać podanie o stypendia.
lukasz: Od kiedy nie ma egzaminów wstępnych ?
Rektor_AGH: Egzaminy wstępne nie obowiązywały absolwentów, którzy zdawali nową maturę, natomiast jeszcze w ubiegłym roku były egzaminy dla absolwentów ze starą maturą z niektórych przedmiotów.
Gerossimo: Widzę że jest Pan dziś bardzo poważny... Proszę się uśmiechnąć do kamerki i nam pomachać. Pozdrawiam :)
Rektor_AGH: Ja z przyjemnością pomacham do kamery. A poważny jestem, gdyż pytania są poważne. Natomiast uśmiechnę się zwłaszcza w przeddzień Juvenaliów zycząc wszystkim studentom wspanialłj zabawy. A tak naprawde to ta powaga to raczej zmęczenie po całym dniu. Ostatnio bardzo intensywnie pracuje nad różnymi sprawami ważnymi dla Uczelni.
qasia: Z którym przedmiotem, jako student miał Pan największe problemy??
Rektor_AGH: Właściwie problemów nie miałem ani z fizykaą ani z matematyką. Zdarzyło mi się wprawdzie oblać jeden egzamin w zyciu, byl to egzamin z hydrodynamiki, ale było to spowodowane tym, że poznalem wtedy moją przyszłą żone ;-))
Moderator: To będzie ostatnie pytanie w dniu dziesiejszym
Gerossimo: I pytanie na koniec na rozluźnienie. Jakiej Pan Rektor lubi słuchac muzyki dla relaksu po ciężkim dniu pracy?
Rektor_AGH: Lubię muzykę lekką między innymi operetkową, a także standardy muzyki rozrywkowej.
Rektor_AGH: Na zakończenie pragnę jeszcze raz życzyć wspanialej, kulturalnej zabawy juvenaliowej. Dziękuje za czat, do spotkania na zajęciach po Juvenaliach, ewentualnie na następnym czacie!
Moderator: Zapis czata będzie dostepny na stronie www.cyfronet.pl/chat/
** kończy się dyskusja moderowana
Basia: Juvenalia a wy tu siedzicie zamiast porwać dziewczyny na piwo i poderwać :)
Czat prowadził - Maciej Przybyło
Moderator - Ireneusz Hyra