Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 13 czerwca 2007

Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż. prof. Jerzym Lisem. Czat odbył się dnia 13 czerwca 2007 roku.

 

** rozpoczyna się dyskusja moderowana


Prorektor Jerzy Lis: Witam serdecznie w ten gorący dzień, jeden z ostatnich przed sesją.

bimbambom: Witam Pana Rektora! Interesuje mnie, jakie środki z UE udało się uzyskać AGH i na co są one przeznaczane?
Prorektor Jerzy Lis: Temat jest aktualny i ciekawy. Rzeczywiście w tej chwili środki z UE stają się coraz ważniejsze w naszym budżecie uczelnianym. Mamy podpisanych 128 umów badawczych i dydaktycznych sfinansowanych z UE i walczymy o następne. Nieskromnie mówiąc jesteśmy uwazani za jedną z najbardziej skutecznych w Polsce uczelni, jeśli chodzi o pozyskiwanie środkow z UE. Widać, że nauczyliśmy się już jak to robić. Oprócz tego liczymy na "duże pieniądze" na nowe inwestycje na Uczelni, również z tych środków. Będzie to rzeczywiście nowy etap rozwoju AGH.

adusia: Jest Pan "Rektorem ds współpracy i rozwoju". O ile współpraca rozumie to jakoś rozwoju nie widać!?
Prorektor Jerzy Lis: To zalezy, z której strony się popatrzy  Staramy się rozwijać i na pewno rośnie liczba studentów. A tak poważnie, to moja "działka" obejmuje szeroko rozumianą współpracę i zagadnienia kontaktów Uczelni na zewnątrz w tym szeroko rozumiane plany rozwoju.

zbawiciel: Jest nas tu parę osób i zastanawiamy się, czy istniałaby możliwość by w tym roku odwołac sesję i wszystkich zaliczyc z III roku? Co Pan na to?
Prorektor Jerzy Lis: Czy tak jest źle przed sesją, że takie katastroficzne myśli ? Jestescie już na III roku, więc chyba z górki

karolus_wielusg: I znowusz rok minął i kanclerz jak był tajemniczy tak pozostał tajemniczy. Wszyscy o nim mówią a nikt go nie widział. Pan go kiedyś widział?
Prorektor Jerzy Lis: Obiecuję, że Pan Kanclerz pojawi się na czacie w nowym roku akademickim. Na razie jest jedną z najbardziej zapracowanych osób na Uczelni, co na pewno widać po nowych budowach i remontach na terenie AGH.

studentka69: Czy na AGH jest wydzial matematyki stosowanej? Bardzo chciałabym studiowac ten kierunek, ale chyba u was nie ma takiej możliwości?
Prorektor Jerzy Lis: Wprost przeciwnie. Polecam strone Wydziału i jego ofertę. Myślę, że jest jedną z ciekawszych w kraju, o czym świadczy popularność na rekrutacji.

bazyLISzek: Gratuluję ciekawej kampanii reklamowej w radio. Ale dlaczego tylko tam? Jest jeszcze przecież telewizja, kino, billboardy. No ale w porównaniu z reklamami Jajskiego to i tak rewelacja.
Prorektor Jerzy Lis: Dziękuje. Działamy dalej. Billboardy się już tworzą, a nad AGH wkrótce zawiśnie... cepelin. Opanowanie telewizji przed nami.

PraZYnKoWY_PoTfooR: Czy to juz ostatni czat w tym roku?
Prorektor Jerzy Lis: W tym roku akademickim na pewno tak - to już ostatni czat. Chyba, że chcecie rozmawiać w czasie sesji ? Ale od października zaczynamy nową turę.

koles: Hallo hallo! Czy można się już zapisywać na basen AGH? Jakie będą ceny biletów dla doktorantów naszej Uczleni?
Prorektor Jerzy Lis: Z basenem ruszymy w nowym roku kalendarzowym, ale najpierw jako pierwszy musi wykąpać się JM Rektor (w todze - oczywiście). Ceny dla nas - studentów, doktorantów, jak i pracowników AGH na pewno będą preferencyjne. Niestety zapisywać się jeszcze nie można.

zawistny: Jestem studentem III roku i myślę o jakimś wyjeździe stypendialnym. Czy mógłby coś Pan zaproponować?
Prorektor Jerzy Lis: Proponuję zainteresować się programem Erasmus. Są to wymiany studentów z uniwersytetami europejskimi. Praktycznie na kazdym wydziale są interesujące oferty. Jest w czym wybierać. Doradzić mogą także Panie z Działu Współpracy z Zagranicą. Są takze liczne organizacje studenckie działające także na AGH, które organizują praktyki i wyjazdy zagraniczne, jak np IAESTE.

Bablbinka: Uczelnia podpisuje wiele umów z przemysłem co z nich wynika i jakie z nich są korzyści (uczelnia, studenci, pracownicy)
Prorektor Jerzy Lis: Większość umów jest skierowana na dydaktykę. Firmy są zainteresowane zatrudnieniem absolwentów i dlatego chcą aktywnie włączyć się w kształcenie. Oferują praktyki, stypendia, możliwość wykonywania pracy dyplomowej i inne formy kontaktu z firmą. Chcemy rozwijać taką współpracę, bo na pewno jest ona korzystna dla nas wszystkich. Jednocześnie zależy nam na współpracy naukowej i badawczej. Interesują nas wspólne programy badawcze, korzystanie z funduszy europejskich i krajowych, wymiana pracowników i doktorantów. Praktycznie każda umowa jest inna, zależy nam na dużych partnerach, którzy chcą z nami współpracować na stałe. Interesuje się nami coraz więcej dużych międzynarodowych korporacji. Listę naszych partnerów można znaleźć na stronie www.ctt.agh.edu.pl.

ttoperz: Witam Pana Rektora! Mam pytanie jak ocenia Pan dotychczasową działalność CTT mimo, że jest to "młoda" jednostka?
Prorektor Jerzy Lis: Reorganizacja i stworzenie CTT było zabiegiem nie tylko technicznym. Utworzenie takiej jednostki stwarza rzeczywiście nowe możliwości działania Uczelni. Myślę, że to, co dotychczas zrobiło CTT jest dobrą podstawą do dalszego działania.

niedowiarek: Panie Rektorze, Sejm uchwalił ustawę o NCBR czy to nie jest pogrzebanie ideii KBN, ile AGH straci na tym wynalazku?
Prorektor Jerzy Lis: Z tego, co wiemy jest to reorganizacja pracy ministerstwa, która nie powinna mieć negatywnych skutków dla nas. W planie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju są proponowane nowe rozwiązania, jakie już się sprawdziły w innych krajach europejskich. Ale... zobaczymy...

wlodek: Czemu oferta wyjazdów do krajów anglojęzycznych jest, hmmm..., taka ograniczona?
Prorektor Jerzy Lis: Z tego, co wiem praktycznie wszystkie wyjazdy są prawie anglojęzyczne, tzn. język angielski jest językiem obowiązującym. A ofertę staramy się rozszerzać. Na pewno może być lepsza, konkretnie służę informacjami, jednak to pytanie jest zbyt ogólne.

ttoperz: Kiedy na każdym Wydziale AGH będzie możliwość studiowania w języku obcym, głównie angielskim?
Prorektor Jerzy Lis: Chcemy, aby tak było. Praktycznie każdy wydział zdeklarował otworzenie w najbliższych latach studiów w języku obcym. Obecnie taki program realizuje WIMiR i Zarządzanie. Inni deklarowali. Proponuję wspólny nacisk na dziekanów.

ttoperz: Jakie możliwości reorganizacji wewnątrz AGH, np. jakie będą dalsze losy Międzywydziałowej Szkoły Energetyki?
Prorektor Jerzy Lis: Trwają rozmowy o strukturze Uczelni i niektóre sś bardzo zaawansowane. Odbywają się spotkania Rektora z Radami Wydziałów i tam dużo mówi się o nowych rozwiązaniach organizacyjnych. Międzywydziałowa Szkoła Energetyki rozpoczyna nowy rok akademicki zgodnie z obecną formułą i mam nadzieję, że będzie miała powodzenie takie, jak w ubiegłym roku.

Makumba: O właśnie Pan jest odpowiedzialny za Dział Współpracy z zagranicą. Czy dałóby się coś zrobić z ich paskudną stroną? Czy nie ma tam jakiś zdolnych ludzi którzy potrafiliby coś zrobić porządnego? Przecież mamy XXI wiek a strona wygląda jakby była z lat 80-tych.
Prorektor Jerzy Lis: Za tydzień będzie nowa strona. Mam nadzieję, ze przypadnie do gustu.

Wilson: Jak wygląda promocja AGH za granicą? Czy jest bardziej ambitna niż ta w Polsce?
Prorektor Jerzy Lis: Bierzemy udział w wszelkich interesujących nas targach edukacyjnych ale konkurencja jest bardzo duża. Staramy się wykorzystać w tym celu także kontakty z przemysłem, innymi uczelniami zagranicznymi. Promocja powinna być przede wszystkim skuteczna, a nie ambitna. Myślę, że nie jest źle, ale na pewno będzie lepiej.

Muezin: A ja się chciałem zapytać o stypendia zagraniczne. Czy stypendium pokryje wszystkie koszty mojego pobytu za granicą?
Prorektor Jerzy Lis: To zależy, na jakim poziomie się żyje  Stypendia Erasmusa są skromne i nie mogą pokryć kosztów pobytu. Staramy się aby strona przyjmująca "dołożyla coś od siebie" i przewaznie to się udaje. Na przykład zakwaterowanie, czy wyżywienie. Myślę, że wysokość stypendiów się nie zwiększy gdyz według Unii sa to jedynie różnice kosztów życia w poszczególnych krajach, a nie rzeczywiste stypendia. Myślimy o innych formach stypendialnych, jak na przykład stypendia z przemysłu, czy stypendia pokrywane z umów międzyrządowych. Od przyszłego roku będziemy mięc pierwsze, nowe oferty.

Cukierek: Czy po powrocie ze stypendium zagranicznego nie będę musiała powtarzać roku?
Prorektor Jerzy Lis: Wszystko zależy od ustaleń z dziekanem przed wyjazdem. Generalnie nie powinno tak być, zwłaszcza, gdy wyjezdża się na ostatnich latach. Do tego służy system punktów kredytowych, które można zaliczyć w czasie pobytu za granicą.

ttoperz: Jak zachęciłby Pan Rektor młodego obcokrajowca do studiowania w Akademii?
Prorektor Jerzy Lis: Pokazując ofertę oryginalnych i poszukiwanych na świecie specjalności, które mamy. Naprawdę poszukiwani są inżynierowie, informatycy, mechanicy, wiertnicy, górnicy i inni. Widzę to po zainteresowaniu zagranicznych firm. Taką ofertą możemy konkurować z innymi. Oczywiście jeżeli dany wydział otworzy studia w języku angielskim (Patrz pytania wyżej)

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

Edek_bez_kredek: Czy Ci dwaj Panowie od czatu - prowadzący i moderator - to rzeczywiście są tacy straszni że Rektorzy się pojawiają tak rzadko?
Prorektor Jerzy Lis: Zapraszam tutaj - zobaczycie, jaka atmosfera panuje w czasie czatowania. A jest naprawdę fantastycznie! Nie czuję, żeby rektorzy się bali, czy unikali czatów.

Prorektor Jerzy Lis: Dziękuje bardzo. Ściskam kciuki za sesję! Do spotkania w nowym roku! Miłych wakacji

Moderator: Zapis czata będzie dostępny w terminie późniejszym na stronie www.cyfronet.pl

Moderator: Zapraszamy na kolejnego czata już w październiku

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Michał Hyra