Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH
ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Instalacja Prometheus'a

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus. Ten skomplikowany proces zakończy się pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku. Oznacza to, że na początku kwietnia AGH dysponować będzie najpotężniejszym superkomputerem, jaki kiedykolwiek działał w naszym kraju.

Decyzję o budowie nowego superkomputera władze AGH i Cyfronetu AGH ogłosiły 20 października 2014 roku. Nowy superkomputer, wart 41 mln zł, jest budowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband.

Szczegółowe dane techniczne Prometheusa znajdą Państwo pod adresem:

Poniżej zdjęcia z instalacji Prometheusa, obrazujące postęp prac w ostatnich tygodniach.
Prometheus, poza aspektami technicznymi, będzie się również wyróżniał nietypowym wyglądem. Wzorem niektórych czołowych superkomputerów w USA czy w Europie Zachodniej cały jego front ozdobiony będzie grafiką wyłonioną w konkursie. Nadsyłanie prac zakończy się już jutro, zaś pierwszy etap obrad jury odbędzie się w 23 lutego. W dniach 24 lutego – 1 marca głos w tej sprawie oddamy internautom, którzy na oficjalnym profilu AGH na Facebooku (www.facebook.com/AGH.Krakow) zdecydują, który z projektów będzie „twarzą" Prometheusa.