Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Cyfronet świętuje 40-lecie i zaprasza na dzień otwarty

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu 25 listopada zaprasza na dzień otwarty dla środowiska naukowego Krakowa i Małopolski.

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH to jedno z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce. Od początku swojej działalności służył i służy polskiej nauce. To tutaj znajduje się "Zeus" - obecnie znajdujący się się na 145. miejscu w rankingu Top 500 superkomputerów na świecie, od wiosny 2010 najwydajniejszy komputer w Polsce. Dzięki niemu naukowcy mogą np. zaprojektować nowy lek w dwa tygodnie, przeprowadzając stosowne obliczenia i symulacje, które w klasycznych warunkach (przy użyciu wysokiej klasy komputerów osobistych) trwałyby ponad 160 lat. "Zeus" wspiera także obliczeniowo eksperymenty fizyki wysokich energii, prowadzone na Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą (których efektem jest między innymi odnalezienie "boskiej cząstki" Higgsa). Na "Zeusie" prowadzi się również liczne obliczenia związane z chemią kwantową, badaniem i projektowaniem nowych materiałów czy poszukiwaniem nowych planet. Tylko w roku 2012 superkomputer z AGH wykonał ponad osiem milionów zadań obliczeniowych dla nauki, a szacowany czas tych obliczeń bez jego udziału to prawie osiem tysięcy lat.

W programie dnia otwartego są prezentacje o najnowszych kierunkach rozwoju architektur komputerowych i sieciowych, nowych technologiach oprogramowania, zasobach sprzętowych i oferowanych usługach. Zostanie też wręczona nagroda w kolejnej edycji konkursu na najlepszą pracę doktorską, zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe Cyfronetu. Prezentacje i wykłady odbędą się w auli głównej AGH (budynek A-0, al. Mickiewicza 30). Szczegółowy program Dnia Otwartego znajduje się na stronie www.cyfronet.krakow.p

22.11.2013
Dorota Gut
Gazeta Wyborcza, Kraków