Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Zeus z AGH najmocniejszy w Polsce i 145 na świecie

Na opublikowanej 18 listopada w Denver prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 145. pozycji. Krakowski Zeus jest nadal najmocniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Liderem tegorocznego rankingu jest chiński superkomputer Tianhe-2 (MilkyWay-2) z centrum komputerowego w Guangzhou (Kanton), tuż za nim uplasował się amerykański Titan; trzecie miejsce zajęła także amerykańska Sequoia. W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer - z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221 miejsce).

Policzy wszystko

Klaster "Zeus" jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl). Superkomputer wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w projektach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na "Zeusie" tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522).

Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa "Zeusa" to ponad 373 Tflops. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard.

Jeszcze awansuje?

- W najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans "Zeusa" w światowych rankingach - informuje Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. I wyjaśnia: - 4 listopada br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu zrealizowanego w ramach Działania 2.3: "Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki". Największym beneficjentem tego konkursu, z dofinansowaniem w wysokości 105 mln zł, zostało ACK CYFRONET AGH. Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej, w ramach realizacji projektu "Centrum kompetencji w zakresie rozproszonych infrastruktur obliczeniowych typu gridowego - PLGridCore".

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. Obecną, listopadową edycję, można w całości znaleźć na stronie: www.top500.org/list/2013/11 . 

Gazeta Wyborcza, Kraków
Dorota Gut
2013.11.19