Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Wybrańcy marszałków - unijne fundusze wstępnie podzielone

Uprzywilejowana ścieżka po środki unijne? Zarząd Małopolski wstępnie ułożył listę 17 projektów kluczowych, na które do 2013 przeznaczy 270 mln euro ze środków unijnych. Nie objęła kilku ważnych projektów

Z ponad stu wnioskodawców o środki UE spać spokojnie może tylko kilku. Wśród szczęśliwców jest na przykład Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, które zamierza stworzyć ośrodek obliczeniowo-teleinformatyczny, czy gmina Kraków budująca halę widowiskowo-sportową na Czyżynach.

W niepewności pozostawiono małopolskie uczelnie, z których niemal każda złożyła do marszałka swój projekt. Chcąc zadowolić jak najwięcej z nich, zarząd wpisał na listę program rozbudowy bibliotek krakowskich uczelni. Wnioskowała o to PAT i PK. Która ostatecznie dostanie wsparcie - nie wiadomo. Na uprzywilejowaną pozycję nie ma natomiast co liczyć AWF, która z unijnych funduszy planowała krytą pływalnię i zakład odnowy biologicznej, czy Uniwersytet Jagielloński przymierzający się do budynku Paderevianum II i Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego. Podobnie jak Akademia Ekonomiczna, która chciała unowocześnić zaplecze dydaktyczno-socjalne. Akceptacji nie uzyskał też wniosek Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Przepadł również krakowski projekt międzynarodowej kampanii promocyjnej.

Kaprys ministerstwa

Dzielenie wniosków o środki UE na gorsze i lepsze, czyli takie, które prawie na pewno dostaną wsparcie UE, to pomysł Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Początkowo marszałkowie opierali się przygotowaniu tzw. list projektów kluczowych, planowali nawet wspólny bojkot, tłumacząc, że trudno - zwłaszcza w ogniu kampanii wyborczej, decydować już dziś, jaki wniosek dofinansują np. w 2010 roku. - Ponieważ jednak trzy województwa wyłamały się i wysłały swe listy, Małopolska też taki wstępny wykaz stworzyła. Już wcześniej poprosiliśmy gminy, instytucje i różne organizacje, by przysyłały nam swoje projekty - tłumaczy marszałek Janusz Sepioł.

Jak pisaliśmy wczoraj, wstępna kwalifikacja budziła ogromne emocje. Aby uniknąć kontrowersji, zarząd postanowił zgłosić ledwie kilka konkretnych projektów oraz kilka programów, w które połączono różne wnioski.

Spokojnie! To tylko część

Marszałek Sepioł uspokaja, że na razie rozdzielono tylko jedną czwartą przewidywanych środków w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, którego wartość szacowana jest od 1 mld 90 mln euro do 1 mld 400 mln euro (w zależności od tego, jaki algorytm liczenia zostanie przyjęty). Ci, których teraz pominięto, mogą starać się o dofinansowanie w normalnym trybie. Inna szansa to programy sektorowe.

Pominięci w układaniu listy nie chcą na razie komentować decyzji zarządu. - Rektor Karol Musioł czeka na oficjalną informację z urzędu marszałkowskiego. Dopiero wówczas zajmie w tej sprawie stanowisko - informuje Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka UJ.

Ponieważ ustaloną wczoraj listę zarząd określił jako wstępną, można się teraz spodziewać nasilonego lobbingu ze strony wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza pominiętych. A że zbliża się kampania, będzie na pewno gorąco.

17 uprzywilejowanych programów:

 1. rozwój pozakrakowskich ośrodków uniwersyteckich (20 mln euro)
 2. projekt ACK CYFRONET AGH (7 mln euro)
 3. rozwój bibliotek krakowskich szkół wyższych (30 mln euro)
 4. rozwój geotermalnych parków wodnych w regionie (10 mln euro)
 5. odnowa i rozwój infrastruktury uzdrowiskowej (12 mln euro)
 6. rozbudowa pozakrakowskich wojewódzkich muzeów (12 mln euro)
 7. modernizacja dróg dojazdowych do autostrady A4 (20 mln euro)
 8. budowa obwodnic miast (40 mln euro)
 9. zakup taboru kolejowego (25 mln euro)
 10. tworzenie parków przemysłowych przy trasie A4 (20 mln euro)
 11. rozwój Krakowskiego Centrum Badań i Techniki Medycznej
 12. budowa centralnego bloku operacyjnego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym (15 mln euro)
 13. budowa Krakowskiego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Czyżynach (25 mln euro)
 14. budowa nowej przestrzeni sztuki i techniki - przede wszystkim Mediateki (8 mln euro)
 15. rozbudowa Muzeum Lotnictwa (10 mln euro)
 16. rekultywacja zbiorników czchowskiego i rożnowskiego (10 mln euro)
 17. program małej retencji (10 mln euro)

 

25 lipca 2006
Magdalena Kursa
Gazeta Wyborcza, Kraków