Zeus rządzi w komputerowym świecie
Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer CYFRONETU krakowskiej AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie. Oznacza to, że jest on nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju, sklasyfikowanym w pierwszej setce listy.
"Zeus" ma system operacyjny Scientific Linux (SL); jego pamięć dyskowa wynosi 1500 terabajtów, a moc obliczeniowa to 105 Tflops; używa procesorów Intel Xeon. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest HP (oto szczegółowa specyfikacja techniczna Zeusa). Superkomputer "Zeus" wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego Węzła koordynowane są przez krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także do wykonywania skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.
W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku, znalazły się na dalszych miejscach także inne superkomputery z Polski. Poza Zeusem są to: 163. "Galera Plus", Gdańsk; 364. "Nasza Klasa"; 480. "Allegro". Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się: Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja. Zwycięzcą tej edycji rankingu okazał się japoński superkomputer RIKEN (zobacz pełną listę TOP 500 superkomputerów).
Dorota Gut
Gazeta Wyborcza, Kraków
20 czerwca 2011