Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Zeus z AGH ponownie w pierwszej 100 najpotężniejszych superkomputerów świata

Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer CYFRONETU AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie.

Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia.

Klaster "Zeus" z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych, m.in. w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl). Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Pamięć dyskowa "Zeusa" wynosi 1500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops, zaś używane procesory to Intel Xeon. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest HP.

Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach – test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych), teoretyczna wydajność szczytowa (w TFLOPS-ach) oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Superkomputer "Zeus" wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego Węzła koordynowane są przez AGH), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku, znalazły się także cztery inne superkomputery z Polski (www.top500.org/country/164). Zestawienie polskich superkomputerów na światowej liście przedstawia się następująco:

  • 80 - ACK CYFRONET Kraków, Zeus
  • 163 - "Galera Plus", Gdańsk
  • 364 - "Nasza Klasa"
  • 480 - "Allegro"

Warto nadmienić, że superkomputer z AGH w ciągu kilku kolejnych edycji rankingu systematycznie poprawia swoją pozycję na liście (dwie edycje wstecz zajmował miejsce 161., a podczas ostatniego wydania listy 84.).
Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja. Zwycięzcą tej edycji rankingu okazał się japoński superkomputer RIKEN.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
20 czerwca 2011