Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Najpotężniejszy komputer w Polsce to Zeus

Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął japoński superkomputer K [na zdjęciu].

- Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia - poinformował rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.

Superkomputer Zeus wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji czy obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii m.in. w pracach CERN-u. Używa się go również do lokalizacji obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

Pamięć dyskowa Zeusa wynosi 1500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops (jednostka wydajności komputerów).

W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze trzy polskie komputery. 163.miejsce zajął gdański komputer Galera Plus, na 364. pozycji uplasował się superkomputer Nasza Klasa, a na 480. miejscu zanotowano komputer QXL Poland sp z o.o. W poprzednim zestawieniu, przygotowanym w listopadzie 2010 roku Zeus zajął 84 miejsce.

Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK, teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Zwycięzcą tej edycji rankingu został japoński superkomputer K. zainstalowany w RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) w Kobe, posiada 68,544 procesory SPARC64 VIIIfx, każdy o 8 rdzeniach, co oznacza 548,352 rdzenie. Jest to dwa razy więcej niż większość systemów notowana na liście superkomputerów Top 500. Na liście wyraźnie dominują jednak superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja.

Money.pl
20 czerwca 2011