Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Japoński K Computer najszybszym superkomputerem na świecie

Japończycy powrócili na pierwsze miejsce w rankingu najmocniejszych komputerów świata, pozostawiając konkurentów daleko w tyle.

Pod koniec roku zaszczytny tytuł najszybszego superkomputera otrzymał chiński Tianhe-1A, odbierając tym samym pierwsze miejsce Amerykanom. Teraz z kolei na czele wyścigu stanęła Japonia.

Fujitsu K Computer wykonuje ponad 8,2 biliarda operacji na sekundę (8 PFLOPS-ów), a jego moc jest większa niż pięciu kolejnych maszyn w rankingu TOP500 razem wziętych. Wspomniany wcześniej Tianhe-1A wykonywał 2,5 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Sercem japońskiej maszyny jest 68544 8-rdzeniowych procesorów SPARC64 VIIIfx, a sam superkomputer wykorzystuje moc potrzebną do zasilenia około 10 tys. gospodarstw domowych. Jego budowa kosztowała ponad 1,25 mld dol., a już w następnym roku maszyna ma oferować moc ponad 10 PFLOPS-ów.

Polacy w TOP500

Niestety naszemu lokalnemu superkomputerowi Zeus z AGH sporo brakuje do czołówki rankingu TOP500, obecnie jest on na 80 miejscu. Urządzenie wykorzystuje Scientific Linux (SL), a jego moc obliczeniowa to 105 TFLOPS-ów. Całość bazuje na procesorach Intel Xeon, a pamięć dyskowa Zeusa to aż 1,5 tys. terabajtów.

Adrian Nowak
20 czerwca 2011