Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Polski Zeus ponownie na liście 500 najszybszych komputerów świata

Krakowski superkomputer Zeus ponownie znalazł się na liście 500 najszybszych komputerów świata. Które miejsce obecnie zajmuje?

Na najnowszej liście pięciuset najmocniejszych superkomputerów znalazło się sześć tego typu sprzętów z Polski. Najwyższe - 88. - miejsce ponownie zajął Zeus – superkomputer z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie. Sprzęt jest wykorzystywany przede wszystkim do wykonywania skomplikowanych obliczeń naukowych. Chciałoby się powiedzieć: nazwa zobowiązuje.

Zeus już czwarty raz z rzędu może poszczycić się mianem najszybszego komputera w naszym kraju. Jego ogólna moc obliczeniowa wynosi 162,41 TFlops, zaś moc rzeczywista 128,79 TFlops. Oprócz tego krakowski superkomputer jest wyposażony w 22 terabajty pamięci RAM oraz dyski twarde o łącznej pojemności 1,8 petabajta. W sumie zbudowany jest z ponad 1200 pojedynczych serwerów od firmy Hewlett-Packard.

Zeus wyprzedził swoich polskich konkurentów o kilka długości. Pozostałe rodzime komputery, które trafiły na prestiżową listę TOP 500, zajęły znacznie niższe miejsca.

Tytuł najszybszego superkomputera na świecie kolejny raz zyskał japoński K Copmputer firmy Fujitsu. Należy jednak pamiętać, iż niedawno pojawiły się doniesienia, że w USA rośnie mu już konkurencja w postaci superkomputera Tytan.

Komputer Świat
18 listopada 2011