Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Krakowski Zeus wśród stu najlepszych komputerów na świecie

Superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500. Liderem jest wciąż japoński superkomputer "K". Zestawienie głoszono w Seattle (USA) podczas konferencji Supercomputing 11.

Zeus, w porównaniu do poprzedniego notowania spadł o osiem pozycji, ale wciąż jest najwyżej notowanym polskim komputerem na liście. Krakowski superkomputer o teoretycznej mocy 162,41 TFlops (jednostka wydajności komputerów - PAP) wyposażony jest w 22 TB (terabajty) pamięci operacyjnej RAM. Wykorzystywany jest do obliczeń z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki - informuje AGH.

W 2011 roku Zeusa rozbudowano o nowoczesne środowisko "versatile SMP", które oferuje możliwość tworzenia wirtualnych maszyn SMP - czyli systemów ze wspólną pamięcią - dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Olbrzymia pojemność pamięci umożliwia wykonywanie obliczeń wymagających błyskawicznego dostępu do dużej ilości danych.Dzięki sukcesywnej rozbudowie "Zeusa" naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów naukowych.

Początek działalności Cyfronetu, do którego należy superkomputer, sięga 1973 roku, kiedy w Krakowie powstało Środowiskowe Centrum Obliczeniowe. Od 1 stycznia 1999 roku jest odrębną organizacyjnie i finansowo jednostką podległą rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej.

Podstawowym zadaniem Cyfronetu jest udostępnianie mocy obliczeniowej oraz innych usług informatycznych jednostkom prowadzącym badania naukowe i placówkom edukacyjnym. To głównie w tym celu w Cyfronecie funkcjonują tzw. superkomputery, na czele z Zeusem. W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze cztery inne polskie komputery. Na 279. miejscu uplasował się gdański komputer "Galera Plus", a na 296. superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie. 298 pozycję zajął komputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego. 348. miejsce należy do superkomputera Grupy Allegro, a 360. do maszyny z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego.

RMF FM
18 listopada 2011