Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Top 500 superkomputerów: 1 Sequoia z USA, 89 Zeus z AGH

Amerykański superkomputer Sequoia firmy IBM najszybszy na œwiecie - wynika z czerwcowego zestawienia TOP 500. Dotychczasowy lider - japoński K firmy Fujitsu - spadł na miejsce drugie. Najszybszy polski superkomputer to Zeus z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W aktualnym zestawieniu uplasował się na 89 pozycji.

Lider listy - Sequoia - jest 1,55 raza szybsza od japońskiego K. Korzysta z prawie 100 tysięcy 18-rdzeniowych procesorów BlueGene/Q (do obliczeń wykorzystuje się w tych procesorach 16 rdzeni, jeden służy do kontroli wejœcia/wyjœcia, a jeden jest w rezerwie). Maszyna znajduje się w należšcym do resortu energetyki Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii. Będzie używana do symulacji, pomagajšcych w okreœlaniu okresu przydatnoœci starzejšcej się broni nuklearnej.

W pierwszej dziesištce superkomputerów znajdujš się obecnie trzy maszyny amerykańskie, dwie chińskie, dwie niemieckie oraz po jednej z Japonii, Francji i Włoch. Pięć z tych superkomputerów powstało w IBM (oto pełne zestawienie). Najwyżej wœród polskich maszyn uplasował się Zeus - superkomputer z ACK Cyfronet krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W obecnym zestawieniu jest 89.

Superkomputer Zeus - ACK Cyfronet AGH

Kolejny polski superkomputer - klaster z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego zajmuje 233 miejsce. W sumie na liœcie Top 500 znajduje się pięć superkomputerów: pozostałe to: Grupa Allegro (398); Galera Plus z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (447) oraz Boreas z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w Warszawie (462).

Dorota Gut
Gazeta Wyborcza, Kraków
19 czerwca 2012