Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 28 listopada 2007

Zapis czata z mgr Elżbietą Krawczyk, psycholog i psychoterapeuta Kliniki Toksykologi CM UJ 

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Elżbieta Krawczyk: Witam na czacie :-)

karolus_wielgus_potengus: Po co ten czat? Czy uważa Pani że studenci to ludzie uzależnieni?
Elżbieta Krawczyk: Myślę sobie, że czat jest potrzebny głównie po to, żeby ostrzec, a nie po to, żeby leczyć. Przeprowadzane w ostatnich latach badania mówią, że ponad 40% studentów ma za sobą kontakt z narkotykami lub lekami. Uzależnienie zaczyna się od brania jednorazowego.

wiesniek: Martwię się o mojego chłopaka. Wiem, że pali marihuanę. Ale kiedy chcę o tym porozmawiać - wścieka się na mnie. On uważa że palenie marihuany jest fajne i bezpieczne. Jak mu pomóc?
Elżbieta Krawczyk: To, że jest fajne nie ulega wątpliwości, ale co do bezpieczeństwa to rzeczywiście masz słuszne obawy. W opinii studentów marihuana jest substancją, która nie uzależnia natomiast od dawna wiadomo, że uzależnia psychicznie. Doniesienia z ostatnich lat mowią również o uzależnieniu fizycznym. Fakt, że chłopak wścieka się, gdy zwracasz mu uwagę świadczy o tym, że z pewnością zagrożony jest uzależnieniem. Głównym mechanizmem uzależnienia jest zaprzeczanie. Wszyscy dookoła widzą, a główny zainteresowany nie. A teraz, jak mu pomóc przede wszystkim jasno i wyraźnie mów mu, że Twoim zdaniem to co robi zagraża jemu i waszemu związkowi. Zwracaj mu uwagę na każdą konsekwencję palenia, jaką zauważysz.

Kalinka: Czy picie redbull`a to już uzależnienie czy tylko zły nawyk?
Elżbieta Krawczyk: To tak, jak z kawą - pod warunkiem, że redbull jest bez wódki.

wariat: Czy można przestać palić marihuanę tak całkiem, na zawsze? Czy to się udaje?
Elżbieta Krawczyk: Tak! To zależy od Twojej decyzji.

ojciec: Nałogowo słucham Radia Maryja i nie mogę żyć bez głosu Ojca Dyrektora czy to znaczy że jestem od niego uzależniony?
Elżbieta Krawczyk: Fizycznie nie, psychicznie tak :)

bartosz: Jestem na I roku studiów, minęło ledwo 2 miesiące nauki, a mnie już brakuje motywacji, a sama sytuacja i wizja sesji mnie przeraża, co też odbiera mi motywację do działania - jak sobie z tym poradzić?
Elżbieta Krawczyk: Co Cię skłoniło do podjęcia tych konkretnych studiów?

bartosz: Mam stwierdzone przez psychologa syndrom DDA. Jednak niekoniecznie mam czas na poddanie się terapii. Widzę u siebie kilka martwiących mnie zachowań, jak np. spadek motywacji i samooceny własnego siebie. Zaczynam bać się zajęć na uczelni.
Elżbieta Krawczyk: Jednym z objawów syndromu DDA jest lęk. Dorosłe Dzieci Alkoholików bardzo często mają trudności w sytuacjach sprawdzania się. Mają również niejednokrotnie problemy z nawiązywaniem relacji, wchodzeniem w zdrowe związki. Stąd gorąco polecam konsultacje z psychologiem. Bartoszu zapraszam Cię do poradni leczenia uzależnień przy WWS im. Ludwika Rydygiera.

basniowa: Od czego zależy predyspozycja do uzależnień?
Elżbieta Krawczyk: Aktualnie mówi się, o biopsychospołecznych predyktorach uzależnień. To znaczy, że na powstanie uzależnienia skaldają się czynniki genetyczne, wychowanie, relacje rodzinne, wpływ środowiska i cechy osobowości. Ale na pewno najważniejszy jest WYBÓR.

Aleksandra: Czy są jakieś fazy uzależnienia (wstępna, zaawansowana) czy poprostu ktoś jest uzależniony i koniec.
Elżbieta Krawczyk: Fazy uzależnień są takie: zaczyna się od picia, czy zażywania towarzyskiego (to jeszcze nie jest uzależnienie) uzalezniene i zaczyna się od fazy wstępnej i przechodzi w fazę krytyczną, chroniczną i kończy się leczeniem lub śmiercią

sammy: Pani przyszła tu dobrowolnie czy wydali Pani polecenie co by Pani z nami porozmawiała??
Elżbieta Krawczyk: Od trzech lat zajmuje się badaniami dotyczącymi zjawiska zażywania substancji psychoaktywnych w środowisku studenckim. Z badań wiem, że osób uzależnionych nie ma wśrod studentów az tak dużo, ale należy pamiętać, że od pierwszego razu się zaczyna. Osoby uzależnione odpadają w trakcie studiów. Pracuje również jako terapeuta i z praktyki wiem, że masa młodych osób uzależnionych była niegdyś studentami. Nie jestem tu z przymusu, a z przekonania :)

klu: Czy można być uzależnionym od seksu? Bo jakoś mi się to stwierdzenie podoba :)
Elżbieta Krawczyk: Można, ale temu kto jest uzależniony od seksu nie zawsze się to podoba. Każde uzależnienie staje się przymusem, którego po pewnym czasie człowiek już nie chce.

edek_z_fabryki_kredek: Mam wrażenie że studentow odrazu uważa się za ludzi uzależnionych od wszelkiego rodzaju używek począwszy od piwa a skończywszy na narkotykach. a prawda jest zupełnie odmienna czyż nie?
Elżbieta Krawczyk: Ja nie uważam studentów za osoby uzależnione. Potencjalnie każdy człowiek jest zagrożony uzależnieniem jeśli po substancje sięga. Działanie profilaktyczne ma na celu pomoc osobie zagrożonej (czyli takiej, która wie jak smakują substancje psychoaktywne) dokonać właściwego wyboru.

kosa: Jeśli chciałabym porozmawiać z psychiatrą to potrzebuje zabrać ze sobą jakieś dokumenty?
Elżbieta Krawczyk: Jeśli kiedykolwiek wcześniej leczyłaś się psychiatrycznie to weź ze sobą dokumentację, którą posiadasz. Jeśli nie, to wystarczy dowód ubezpieczenia tak, jak do każdego innego lekarza. Wizyta u psychiatry, psychologa jest objęta tajemnicą lekarską.

Brand: Czy mógłaby Pani powiedzieć, w jakim stopniu szkodliwe są na dłuższą metę środki takie jak: Lecytyna, Kawa?
Elżbieta Krawczyk: Każde uzależnienie jest mniej, czy bardziej szkodliwe - na pewno ogranicza wolność człowieka.

klu: Kiedy czuje że mam silne pragnienie lub poczucie przymusu skorzystania z internetu w ciągu dnia to czy to oznacza że jestem od niego uzależniona?
Elżbieta Krawczyk: Jest sześć objawów zespołu uzależnienia: 1) silna potrzeba lub przymus wykonania pewnej czynności (picia, zażywania, korzystania z internetu, seksu); 2) zmiana tolerancji na częstotliwość, czy ilość używania pewnej substancji, czy wykonywania pewnej czynności; 3) złe samopoczucie w sytuacji braku danej czynności w przypadku picia albo zażywania innej substancji nazywa się to zespół odstawienny; 4) utrata kontroli nad wykonywaniem danej czynności. Nie powinnam tego robić, a robię, miałam w planie tego nie robić, a robię; 5) koncentracja życia wokół wykonywania danej czynności; 6) niezaniechanie danej czynności mimo widocznych szkód wywoływanych tym zachowaniem. Znalezienie u siebie trzech lub więcej objawów świadczy o uzależnieniu.

fizolek: Pracoholizm to uzależnienie czy "wyścig szczurów"?
Elżbieta Krawczyk: Jedno drugiego nie wyklucza.

kosa: Wiem że to się moze wydac śmieszne ale jestem uzależniona od słodyczy. Pierwszą rzeczą po przyjściu z uczelni jest sprawdzenie wszystkich szafek czy przypadkiem nie ma czegoś tam słodkiego. NIe jestem jakimś grubasem czy żarłokiem ale to jest uciążliwe! Jakaś rada?
Elżbieta Krawczyk: Sprawdź, czy spełniasz trzy z sześciu wymienionych obajawów uzależnienia; jeśli tak, to możesz skorzystać z wizyty u psychologa; jeśli nie, to spróbuj kontrolować jedzenie słodyczy ustalając sobie na przykład konkretne dni tygodnia

aga: Jestem studentką III roku UJ i chodzę na spotkania AA. Ostatnio nasz "przywódca" wpadł na pomysł stworzenia strony WWW. Czy to aby nie koniec naszej anonimowości? Co Pani o tym myśli?
Elżbieta Krawczyk: To zależy, jaki ów przywódca ma pomysł na stronę. Co miałoby się na niej znaleźć? Są strony anonimowych alkoholików, które nie ujawniają danych osób, a zapraszają do uczestnictwa w grupach.

rad: Wyszedłem z ośrodka tuż przed wakacjami, a znowu zacząłem palić trawę. Czy to znaczy, że nie zostałem wyleczony?
Elżbieta Krawczyk: Uzależnienie jest chorobą nieuleczalną, co znaczy, że nie ma możliwości powrotu do kontrolowanego zażywania substancji. Leczenie polega na pomocy osobie uzależnionej w decyzji o niebraniu oraz na uczeniu jej sposobu radzenia sobie w sytuacji nawrotu choroby. Należy pamiętać, że uzależnienie jest chorobą z nawrotami.

Piter: Wczoraj próbowałem wypić sobie piwko. Gdy wypiłem jakąś 1/4 butelki to odechciało mi się pić. Dzisiaj również nie mam ochoty choć zawsze byłem pierwszy jako chętny... To minie czy "oduzależniłem się"?
Elżbieta Krawczyk: Nie można się "oduzależnić". Skąd pomysł, że byłeś uzależniony?

mass: Nie palę maryśki już od kilku tygodni, ale ciągle nie czuję się dobrze. Mam kłopoty z pamięcią, nie potrafię się uczyć, chodzę przygnębiony, nic mnie nie cieszy. Czy to minie czy zostanie tak na zawsze?
Elżbieta Krawczyk: Palenie mariuhuany wydaje się być nieszkodliwe, a tymczasem powoduje zmiany poznawcze, co oznacza zaburzenia pamięci, koncentracji uwagi. Może prowadzić do uaktywnienia psychozy. Generalnie głównym efektem długotrwałego (co jest pojęciem względnym) zażywania marihuany jest tak zwany zespół amotywacyjny, co oznacza zniechęcenie i brak motywacji, czy ambicji do wszelakich działań życiowych. Zaburzenia, o których piszesz powinny z czasem ustępować pod warunkiem zupełnej abstynencji.

Piotr: Gdyby Pani była w Polsce dyktatorem, mającym pełnię władzy, co by zrobiła pani w zakresie narkomanii i innych uzależnień, w tym jakie by Pani nałożyła kary dla dystrybutorów narkotyków?
Elżbieta Krawczyk: Ach, gdybym byla dyktatorem! ... Wiadomą rzeczą jest, że gdyby nie było narkotyków nie byłoby narkomanii. Substancje psychoaktywne od zawsze były przez człowieka używane z subiektywnym poczuciem, że są fajne. Moim zdaniem każdy człowiek ma prawo wyboru i na pewno dokona go, że w sposób dobry dla siebie pod warunkiem, że ma wystarczającą ilość rzetelnych informacji. Za dystrybucję karalabym ostro, bo jest to nic innego, jak wykorzystywanie niewiedzy i słabości młodych ludzi.

kali: Czy są jeszcze jakieś inne uzależnienia oprócz tych ogólnie znanych czyli papierosy, alkohol, leki, narkotyki?
Elżbieta Krawczyk: Uzależnienie jest chorobą polegającą na utracie kontroli nad... czymkolwiek.

kosa: Są jakieś punkty konsultacyjne związane z poruszanym problemem?
Elżbieta Krawczyk: Leczenie uzależnień odbywa się w trzech formach: stacjonarnej, dziennej i ambulatoryjnej. Najlepiej zgłosić się do poradni leczenia uzależnień, których w Krakowie jest kilkanaście. Adresy można znaleźć w Internecie. Na przykład przy Szpitalu Rydygiera lub poradnia dla studentów przy ulicy Śniadeckich.

bartosz: Dziękuję za odpowiedź na wcześniejsze pytanie... a do podjęcia studiów skłoniła mnie chęć wyjścia ze swojej nieciekawej jak do tej pory sytuacji finansowo - rodzinnej. Bliska mi osoba jest uzależniona od alkoholu. Jednak ona nie widzi problemu, uważa, że jeżeli nie pije przez kilka dni z rzęedu, to nie jest alkoholikiem. Uważa, że alkoholicy piją codziennie. Ja wiem, ze tak nie jest. Na dodatek upada na zdrowiu. Jak jej pomóc?
Elżbieta Krawczyk: W objawach uzależznienia nie ma mowy o częstości, czy ilości wypijanego alkoholu. Ważne jest to, po co ktoś pije oraz jakie to picie ma wpływ na jego życie. Osoba wchodząca w uzależnienie nigdy nie widzi, że w nie wchodzi. To jest pułapka uzależnienia.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

winniczek: Co Pani robi po czacie? Da się Pani zaprosić na kawę albo na piwo?
Elżbieta Krawczyk: Bardzo dziękuje za zaproszenie... ale tym razem nie skorzystam.

Elżbieta Krawczyk: Dziękuje za mile spędzony czas. Jeśli ktoś z Was odczuwa potrzebę kontaktu z psychologiem na żywo to proszę o kontakt tel. 012 6468947. Życzę miłego wieczoru :)

Moderator: Zapis czata ukaze sie na stronach w terminie póxniejszym
Moderator: Na następny czat zapraszamy 12 grudnia 2007 roku z Dominikiem Kondkiem przewodniczącym Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego


** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra